Úterý, 23 dubna, 2024
magazin
DomůAktualityNovým rakúskym kancelárom a šéfom vládnych ľudovcov bude Karl Nehammer

Novým rakúskym kancelárom a šéfom vládnych ľudovcov bude Karl Nehammer

Novým rakúskym kancelárom sa stane doterajší minister vnútra Karl Nehammer. Vo funkcii nahradí Alexandera Schallenberga, ktorý pritom na čele rakúskej koaličnej vlády stál až v októbri. Štyridsaťdeväťročný Nehammer bude novo šéfovať aj Rakúskej ľudovej strane (ÖVP), ktorú doteraz viedol exkancelár Sebastian Kurz. Ten po nedávnom odchode z čela vlády oznámil vo štvrtok aj rezignáciu na post straníckeho šéfa a odchod z politiky.

Nehammer na piatkovej tlačovej konferencii predstavil aj niekoľko ďalších zmien vo vláde ľudovcov a Zelených.

Kaskádu rošád na najvyšších poschodiach rakúskej politiky spustil 9. októbra Kurz, vyšetrovaný pre podozrenie z korupcie, keď oznámil odchod z čela vlády. O dva dni neskôr ho vystriedal vtedajší minister zahraničných vecí Schallenberg, ktorý však vo štvrtok dal svoju funkciu k dispozícii. Päťdesiatdvaročný politik, ktorého pôsobenie v úrade kancelára bude v Rakúsku najkratšie od druhej svetovej vojny, tak reagoval na Kurzovo prekvapivé oznámenie, že odchádza z čela ľudovcov a úplne sa sťahuje z politiky.

Z radov ľudovcov sa od tej chvíle ozývalo, že nový šéf ÖVP by mal stáť aj na čele kabinetu. Dnes sa predsedníctvo strany uznieslo na tom, že oba posty obsadí práve minister vnútra a bývalý vojak Nehammer.

V nasledujúcich dňoch ho čaká veľa práce nielen s napravovaním pošramotenej povesti vlády, ale aj s obsadením niektorých kľúčových postov. V prvom rade ide o funkciu ministra financií, v ktorej, ako vo štvrtok oznámil, končí Gernot Blümel. Nehammer by ho rád nahradil Magnusom Brunnerom, ktorý zatiaľ pôsobí ako štátny tajomník na ministerstve životného prostredia a zároveň je šéfom rakúskeho tenisového zväzu.

Na ministra vnútra Nehammer navrhne poslanca dolnorakúskeho parlamentu Gerharda Karnera. Na čelo diplomacie sa má vrátiť Schallenberg. Koaliční Zelení so zmenami na ľudoveckých ministerstvách súhlasia.

Problémy rakúskej vlády do veľkej miery súvisia s policajným vyšetrovaním, ktorému čelí Kurz. Štátne zastupiteľstvo ho aj niekoľko najbližších kolegov vyšetruje pre podozrenie, že v roku 2016 nechali za viac ako milión eur (vyše 25 miliónov korún) z peňazí daňových poplatníkov vypracovať prieskumy verejnej mienky sfalšované v Kurzov prospech. To malo zabezpečiť postup mladého politika do čela strany aj vlády.

Práve s vyšetrovaním a vzrastajúcim tlakom verejnosti a médií dal vo štvrtok tridsaťpäťročný Kurz, ktorý sa cíti byť nevinný, svoj politický koniec do bezprostrednej súvislosti.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín