„V dialógu so Spojenými štátmi a ich spojencami budeme naliehať na vypracovanie konkrétnych dohôd, ktoré vylúčia akýkoľvek ďalší postup NATO na východ,“ povedal Putin
Ruský prezident Vladimír Putin dnes vyhlásil, že jeho krajina bude žiadať záruky, že sa Severoatlantická aliancia nebude rozširovať ďalej na východ.
Šéf ukrajinskej diplomacie Dmytro Kuleba ale oponoval, že Rusko nemá právo brániť zblíženiu Kyjeva s NATO. Akékoľvek bezpečnostné záruky, ktoré by Moskva mohla žiadať od Západu, by boli nelegitímne, uviedol Kuleba v Rige. V lotyšskej metropole apeloval na ministrov zahraničných vecí členských štátov aliancie, aby sa NATO podieľalo na odstrašení Ruska od ďalšej agresie proti Ukrajine.
Vyhlásenia z oboch strán zazneli v situácii, keď ukrajinskí a západní predstavitelia vyjadrujú obavy z koncentrácie ruských vojsk pri ukrajinských hraniciach, čo by mohlo naznačovať, že sa Rusko chystá Ukrajinu napadnúť. Moskva to popiera a ruskí diplomati naopak dávajú najavo znepokojenie nad sústreďovaním ukrajinských jednotiek v blízkosti konfliktu s proruskými separatistami na východe Ukrajiny, poznamenala agentúra AP.
Neprekročte na Ukrajine „červenú čiaru“, varoval dnes Putin NATO
„Pred našou diplomaciou stojí prvoradá úloha – usilovať sa o poskytnutie silných, spoľahlivých a dlhodobých záruk bezpečnosti. V dialógu so Spojenými štátmi a ich spojencami budeme naliehať na vypracovanie konkrétnych dohôd, ktoré vylúčia akýkoľvek ďalší postup NATO na východ a rozmiestnenie zbraňových systémov v blízkosti ruského územia, ktoré by nás ohrozovali,“ povedal Putin počas ceremónie preberania poverovacích listín od zahraničných veľvyslancov. Ruský prezident podľa agentúry Interfax navrhol západným partnerom začať o tejto otázke rokovania.
„Potrebujeme právne, právnické záruky bezpečnosti,“ zdôraznil a dodal, že ústne uistenie nestačí, pretože ich západní partneri svojho času odmietli splniť.
Dodal, že má na mysli ústne uistenie o tom, že sa NATO nebude rozširovať na východ, ktoré údajne Západ poskytol sovietskemu vodcovi Michailovi Gorbačovovi v čase, keď sa po páde Berlínskeho múru zjednocovalo Nemecko. Podľa Putina „sa všetko urobilo presne naopak“.
„Nežiadame pre seba žiadne zvláštne podmienky. Chápeme, že akékoľvek dohovory majú prihliadať na záujmy Ruska a všetkých štátov v euroatlantickom priestore,“ dodal ruský prezident. Rusko podľa neho žiada o zabezpečenie pokojnej a stabilnej situácie pre všetkých.
Ukrajina a NATO
Putinovo vyhlásenie prišlo deň po tom, čo varoval NATO, aby na Ukrajine neprekročilo „červenú čiaru“. Šéf ukrajinskej diplomacie Kuleba naopak podľa denníka Ukrajinska pravda vyhlásil, že akékoľvek požiadavky Ruska voči NATO ohľadom prípadného členstva Ukrajiny v aliancii sú nelegitímne.
„Rusko nemôže zabrániť Ukrajine zblížiť sa s NATO a nemá právo vyjadrovať sa v príslušných debatách. Akékoľvek ruské návrhy prediskutovať s NATO či USA či inými krajinami takzvané garancie, že sa aliancia nerozšíri na východ, sú nelegitímne,“ zdôraznil minister. Najlepšou zárukou bezpečnosti by pre Rusko podľa neho bolo stiahnutie vojsk z ukrajinského územia, ukončenie agresie a normalizácie vzťahov so Západom týmto spôsobom.
Kuleba uistil, že je Ukrajina odhodlaná pokračovať v reformách, a poďakoval členom NATO za podporu tohto úsilia.
Výsledky summitu NATO, ktorý sa má konať budúci rok v Madride, podľa ministra nielen vyjadrí odpoveď členských štátov na nové výzvy a hrozby, ale tiež stanovuje smernice, ktoré budú môcť Ukrajine pomôcť splniť požiadavky ohľadom možného členstva v aliancii.
Západ a Ukrajina obviňujú Rusko z vojenskej podpory separatistov v Donbase na východe Ukrajiny, Rusko to stále popiera. Konflikt, ktorý vypukol na jar 2014 krátko po zvrhnutí proruského prezidenta Viktora Janukovyča v Kyjeve a ruskej anexii Krymu, si vyžiadal podľa odhadov viac ako 13 000 mŕtvych.