Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyZriedkavo získavame dostatok vitamínu D z potravy. Ako si pomôcť?

Zriedkavo získavame dostatok vitamínu D z potravy. Ako si pomôcť?

Vitamínu D sa v posledných rokoch venuje veľká pozornosť, pretože jeho dostatok pomáha lepšie zvládať rôzne vírusové ochorenia. Viete, čo ovplyvňuje obsah vitamínu D v našom tele, ako si zabezpečiť jeho dostatok a prečo ho nezískate dostatok z potravy? 

Nedostatok vitamínu D môže spôsobiť viacero problémov

Dlhodobý nedostatok vitamínu D má rôzne následky. Často zhoršuje príznaky a priebeh rôznych ochorení vrátane autoimunitných ochorení. Môže byť napríklad za zhoršením osteoporózy alebo znížením celkovej imunity organizmu. Ľudia trpiaci obezitou, cukrovkou alebo srdcovými chorobami by mali dbať na dostatok vitamínu D. 

Vitamínu D sa pripisujú aj protivírusové a protizápalové účinky a je veľmi užitočný v tehotenstve, kde znižuje riziko preeklampsie.

Kde získať vitamín D?

Často sa nazýva „slnečný vitamín“ a na to, aby ste ho mali dostatok, sa stačí raz za čas opáliť a vyhýbať sa slnečnému žiareniu. Hoci sa vytvára v pokožke vystavenej slnku, museli by ste byť vystavení slnku každý deň, aby ste ho mali stále dostatok. Navyše v zime nemáme toľko slnečného svetla, takže nie je možné získať dostatok vitamínu D celoročne len zo slnka. 

Ďalším zdrojom vitamínu D sú potraviny, ale zďaleka nie všetky. Obsahujú ho tučné ryby, napríklad losos, treska a sardinky. Vitamín D však nájdete aj v masle, vajciach a pečenom mäse. Pre ľudí, ktorí sa nevyhýbajú živočíšnym potravinám, je teda bežná strava určitým spôsobom tiež zdrojom vitamínu D. 

V každom prípade je otázkou, či je možné získať dostatok vitamínu D len z potravy. Konzumácia veľkého množstva mastných rýb, masla a vajec tiež nie je veľmi dobrá, najmä ak má byť vaša strava pestrá a vyvážená. Preto musíte zabezpečiť, aby ste mali dostatok „de“ iným spôsobom. Najúčinnejším spôsobom, ako to v dnešnej hektickej dobe dosiahnuť, je užívať doplnky stravy s obsahom vitamínu D3 a D2, ktoré sú dostupné v rôznych formách. Na doplnenie vitamínu D by sa nemalo zabúdať najmä na jeseň a v zime, keď je obranyschopnosť organizmu vystavená veľkej skúške.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín