Neděle, 2 dubna, 2023
magazin
DomůBývanie4 rady ako postupovať pri výbere pletiva.

4 rady ako postupovať pri výbere pletiva.

Možno ste to už zažili sami. Máte postavený krásny dom so záhradou a výhľadom na panorámu mesta. Máte psíka alebo iné domáce zviera, o ktoré sa staráte, a zrazu jedného dňa hop, a je preč. Keď sa vám podarí vášho miláčika nájsť, je namieste sa zamyslieť nad kvalitou oplotenia a použitého pletiva a (prípadne) ho prispôsobiť vašim požiadavkam.

Samozrejme, možno je to vo vašom prípade celkom inak a potrebujete plot a plotové pletivo úplne iného druhu a na iný účel.

V každom prípade je veľmi užitočné, ak viete, podľa akých parametrov a kritérií si pletivo vybrať a čo vám pri voľbe vhodného pletiva dokáže byť nápomocné.

  1. Účel oplotenia.
  2. Miesto, na ktorom stavba stojí.
  3. Trvácnosť pletiva.
  4. Cena pletiva.

Na trhu sú rôzne druhy pletív, z ktorých si môžte vybrať ten, ktorý najlepšie vyhovuje vašim predstavám a požiadavkám a spĺňa pre vás podstatné funkcie.

Najčastejšie používané druhý pletív sú tieto:

Takmer každý pozemok alebo aspoň väčšina z nich potrebuje kvalitné a funkčné oplotenie.

Plot a plotové pletivo chráni váš majetok a vymedzuje váš pozemok.

Na čo sa teda zamerať pri výbere vhodného pletiva?

Účel oplotenia.

V prvom rade je dôležité zohľadniť to, aký účel by malo plotové pletivo spĺňať, a čo by malo od okolitého prostredia oddeliť a oplotiť. Jedná sa o stavbu rodinného domu, farmu, či stavebnú budovu? Potrebujete, aby pletivo celkom zatienilo okolie alebo radšej uprednostňujete to, keď cez neho vidíte? Má pletivo spĺňať aj estetickú funkciu?

Pletivo si môžte vybrať z rozličných farebných variantov alebo povrchových úprav.

Miesto, na ktorom stavba stojí.

Rovnako podstatným faktorom, akým je účel oplotenia, je aj miesto, kde je stavba situovaná. Pozemok môže mať povrch rovný, šikmý či skosený, a podľa toho sa treba rozhodovať aj pri výbere pletiva a oplotenia. Každé miesto je špecifické a vyžaduje si iný druh pletiva.

Trvácnosť pletiva.

Do úvahy pri voľbe pletiva je dôležité brať aj jeho trvácnosť a životnosť. Niektoré pletivá sú mimoriadne odolné voči korózii a opotrebovaniu časom, čo je veľkým plusom pri ich použití. Dôležitým faktorom je aj odolnosť pletiva voči vplyvom počasia.

Cena pletiva.

Každé oplotenie a druh pletiva si vyžaduje iný postup a inštaláciu, preto sa ceny pletiva môžu líšiť, rovnako dôležité je množstvo použitého materiálu.

Druhy pletiva a jeho funkcie.

Štvorhranné pletivo.

  • Pozinkované- vyrobené je z žiarovo pozinkovaného drôtu a má odolnosť voči korózii 8 až 10 rokov.
  • Poplastované- vyrobené je z žiarovo pozinkovaného drôtu a PVC či polyesteru. Má vysokú životnosť, cca 15 rokov. Pôsobí esteticky a nie je nutné ho natierať.

Zvárané pletivo v rolkách.

Vyrobenéje z žiarovo pozinkovaného drôtu. Po zváraní je poplastované vysokoadhéznym polyetylénom a má antikoróznu úpravu.

Plotové panely.

  • Pozinkované- sú po zváraní žiarovo pozinkované. Zvary panela sú ochránené pod vrstvou zinku. Táto povrchová úprava je odolná voči škrabancom a oderuvzdorná. Odolnosť voči korózii je približne 15 rokov.
  • Poplastované – sú vyrobené z pozinkovaných drôtov pred zváraním. Obsah zinku minimálne 40g/m2.Druhá ochranná polyesterová vrstva je nanášaná elektrostaticky v hrúbke 100 mikrónov. Táto antikorózna úprava má odolnosť voči korózii minimálne 20 rokov. Pôsobí esteticky a na výber je množstvo farebných variant.

Plotové panely majú veľmi pevné a odolné dielce.

Oplývajú moderným dizajnom vo variantách s prelisom alebo bez prelisu.

Ich výhodou je jednoduchá montáž, a sú vhodné hlavne pre firemné areály a na miesta, kde je potrebná zvýšená odolnosť oplotenia.

Každé pletivo má iné špecifiká, výhody i prednosti.

Ak sa už rozhodnete pre akýkoľvek typ pletiva, veríme, že budete so svojím výberom spokojní, a že splní vaše očakávania.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín