Úterý, 6 června, 2023
magazin
DomůAktualitySkryté kúty Slovenska, kam sa oplatí ísť toto leto

Skryté kúty Slovenska, kam sa oplatí ísť toto leto

Nemusíte mať k dispozícii fúru času, stovky eur a ani predražené cestovné poistenie. Slovensko ponúka množstvo krásnych zákutí, ktoré stoja za návštevu.

Hovorí sa, že žiť by sme mali tak, ako by sme mali zajtra zomrieť a vzdelávať sa, ako by sme mali žiť naveky. Ak sa snažíte užívať si plnými dúškami prítomnosť, milujete cestovanie a zároveň si chcete doplniť vedomosti o Slovensku, máme pre vás niekoľko zaujímavých tipov.

5 skrytých kútov Slovenska, ktoré stoja za návštevu v lete

Nevynechajte malebné námestia slovenských mestečiek, historické pamiatky v podobe hradov, zámkov, zrúcanín a prírodné skvosty. Za zdolanie stoja i majestátne slovenské kopce s prekrásnym výhľadom – preverte si svoju kondíciu i psychickú odolnosť a pre pocit pohody a bezpečia uzatvorte cestovné poistenie.

Ktoré miesto z nasledovnej ponuky navštívite ako prvé?

Haluzická tiesňava

V okrese Nové Mesto nad Váhom sa nachádza obec Haluzice, z ktorej to máte na skok do Haluzickej tiesňavy. Hoci patrí k tým menej známym, ukrýva pôsobivé prírodné bohatstvo.

Lesnícky náučný chodník Haluzická tiesňava má dĺžku 1,1 km a prevýšenie 35 metrov. Ide o nenáročnú trasu vhodnú aj pre rodiny s deťmi. Ak bolo vždy vaším snom ocitnúť sa aspoň na chvíľu v dažďovom pralese s bujnou vegetáciou, návštevou Haluzickej tiesňavy si ho splníte bez toho, aby ste museli cestovať tisíce kilometrov.

Navyše po ceste do tiesňavy sa pokocháte ruinami románskeho kostola z obdobia 12. a 13. storočia. Za váš čas stojí aj rozhľadňa na kopci Hájnica, nachádzajúca sa pol kilometra južne od náučného chodníka.

Sokolia dolina

Milujete prírodu, božský pokoj a adrenalín? Sokolia dolina, v Slovenskom raji na východe Slovenska, má právom prívlastok divoká. Čaká na vás okružná túra, veľké prevýšenie, rebríky, reťaze, stúpadlá i mostíky. Avšak na oplátku ponúka pestrú paletu rôznorodých prírodných úkazov a niekoľkých vodopádov, vrátane toho najväčšieho v Slovenskom raji, ktorým je Závojový vodopád.

Pripravte sa na to, že vás čaká fyzicky náročná túra vedúca po značených chodníkoch. V tomto prípade sú kvalitná výstroj i online poistenie do hôr nevyhnutnosťou a to aj vtedy, keď patríte medzi skúsených turistov. Vďaka tejto maličkosti sa budete cítiť sebaisto a bezpečne.

Nádvorie Európy v Komárne

Patrí k európskym architektonickým unikátom a napriek tomu o ňom mnohí Slováci nevedia. Reč je o Nádvorí Európy v Komárne. Nájdete v ňom ukážky architektúry z viac ako 36 európskych štátov a regiónov na rozlohe 6 500 metrov štvorcových. Len tu sa môžete pokochať architektúrou krajín, ako napríklad Island, Taliansko, Grónsko, Maďarsko či Francúzsko bez toho, aby ste prekročili hranice Slovenska.

Pri potulkách týmto okresným mestečkom, patriacim k tým najstarším na Slovensku, si oddýchnete pri popíjaní osviežujúcich drinkov v útulných kaviarničkách, baroch či terasách.

Lesnícke arborétum Kysihýbel a jaskyňa Barlangy

Chystáte sa na návštevu Banskej Štiavnice a chcete spoznať aj menej známe prírodné skvosty v jej okolí? Jedným z nich je Lesnícke arborétum Kysihýbel so stovkami drevín zo severnej pologule. Svojou krásou vás očaria korkovníky amazónske, cyprušteky i sekvojovce.

Ak máte chuť na zdolanie stredne náročného chodníka s dĺžkou viac ako 6 kilometrov, jeho začiatok nájdete kúsok od arboréta. Pre dobrý pocit je vhodné mať aj v tomto prípade uzatvorené výhodné cestovné poistenie online.

Vychutnáte si pohľad na zrkadliacu sa hladinu rybníkov, Feismantelovu záhradu či Červený kameňolom. Ak máte so sebou baterku, očarí vás do kameňa vytesaná podzemná sieň kameňolomu Barlnagy. Neďaleký Kolpašský tajch schladí rozhorúčené telo počas letných dní, pretože sa v ňom dá kúpať.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín