Úterý, 6 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyAko vybrať gripy na bicykel

Ako vybrať gripy na bicykel

Gripy sú zdanlivým detailom, ktorý je ale v skutočnosti na bicykli pomerne podstatný. Prečo konkrétne a aké typy gripov existujú?

Na čo slúžia gripy na bicykel

Gripy alebo madlá či rukoväte sú kľúčovými prvkami na bicykli pre najlepšiu jazdu. Predovšetkým sa starajú o pevný a istý úchop. Preto sú dôležité hlavne z hľadiska ovládateľnosti bicykla a celkovo bezpečnosti.

Zároveň dokážu aj utlmiť nežiaduce vibrácie, ktoré môžu viesť k nepríjemným zdravotným komplikáciám v podobe útlaku tzv. ulnárnych nervov v dlani. Tlmenie však nie je natoľko výrazné, aby vám zabránilo vo vnímaní terénu. Citlivosť je v tomto smere zachovaná.

Podľa čoho vybrať gripy na bicykel

V základe sa delia na dve kategórie a to na gripy na bicykel zamykací a nezamykací. Zamykacie verzie, tiež dodávané pod označením lock-on, sú na koncoch opatrené aretačnými alu objímkami so skrutkami. Grip sa tak prichytáva na riadidlo, čím sa obmedzuje nežiaduce pretáčanie.

Najdôležitejšími faktormi pre výber ďalej je:

  • tvar
  • veľkosť
  • materiál

Tvar gripov

Úplne zásadná je ďalej pri výbere konkrétneho modelu predovšetkým pri ich nákupe voľba správneho výberu tvaru, veľkosti a tvrdosti. Zásadné je tak v prvom rade to, či budeme voliť prevedenie klasické, prípadne ergonomické. Ergonomické poňatie dobre tlmí vibrácie a eliminuje nepríjemné brnenie zápästia.

Veľkosť gripov

Rovnako je podstatná dĺžka a priemer. Klasická dĺžka gripu je 130 mm. Kratšie prevedenie je navrhnuté pre kombináciu s radiacou otočnou rukoväťou. Priemer je viac individuálny, čo reflektujú aj výrobcovia týchto súčastí.

Veľmi všeobecné pravidlo odporúča zohľadniť hlavne veľkosť ruky jazdca, ale ide aj o otázku subjektívnych zvyklostí. Väčšina výrobkov tak ponúka priemer v rozmedzí 28 a 34 mm, pričom najčastejším variantom je 30 až 32 mm.

Materiál gripov

Ďalej by sme sa mali rozhodnúť ohľadom voľby konkrétneho materiálu, ktorý rozhoduje o tvrdosti. Tá je do značnej miery subjektívnym faktorom. Najčastejšie sa stretnete s penou, plastom, silikónom, poprípade aj korkom, ale dokonca aj s prírodnou kožou.

Voľba materiálu je kompromisom medzi mäkkosťou a životnosťou. K najmäkším gripom patria penové alebo silikónové. Naopak výdržou vyniká plast.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín