Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyAko zistiť či ste uspeli vo výberovom konaní

Ako zistiť či ste uspeli vo výberovom konaní

Mali ste šťastie a našli ste pracovný inzerát, kde ponúkali prácu presne pre vás? Rozposielate životopisy, píšete motivačné listy ale stále neprichádza žiadna odpoveď? Chcete vedieť, či máte čakať na odpoveď alebo sa zas obzrieť po ďalších inzerátoch ponúkajúcich zamestnanie?

Pokiaľ máte o pracovnú ponuku, na ktorú ste reagovali veľký záujem je pochopiteľné, že každý deň sledujete e-mailovú schránku a telefón nosíte všade zo sebou. Ako teda zistiť či ste vo výberovom konaní uspeli?

Trpezlivosť

Každé výberové konanie prechádza konkrétnymi fázami. Preto sa vyzbrojte trpezlivosťou. Nik vám nebude odpovedať hneď ako dostane do rúk váš životopis. Po pár dňoch ale pripomenutie nemusí byť na škodu.

Dobre si prečítajte pracovný inzerát, na ktorý ste reagovali. Všimnite si či je pri ňom zverejnení aj dátum, do kedy je možné posielať životopisy. Určite sa nepripomínajte do tohto dátumu. Personalisti majú v tomto období množstvo práce s prezeraním a triedením životopisov.

Kedy sa ozvať

Ak je v inzeráte uvedený dátum, do kedy sa majú životopisy posielať najlepšie bude ak sa pripomeniete 7 až 10 dní po tomto dátume.

Ak tento dátum nie je uvedení môžete sa firme ozvať 7 až 10 od odoslania životopisu. V tomto čase by už mali personalisti mať vytriedené životopisy a vybraté osoby, ktoré pozvú na pracovný pohovor.

Ako sa pripomenúť

Pripomenúť sa nie je vôbec na škodu. Najhoršie čo sa môže stať bude, že vám povedia, že ste sa do užšieho výberu nedostali. Navyše, ak bude zamestnávateľ ochotný, môže vám aj povedať prečo. Tieto informácie vám môžu pomôcť vyvarovať sa chýb, ktoré ste urobili v tomto prípade.

V prvom rade pripomeňte sa rovnakým komunikačným kanálom cez ktorý ste sa o prácu uchádzali. Ak ste reagovali na inzerát cez e-mail, ktorý ste našli v inzeráte, píšte naň.

V e-maile je dobré uviesť základné údaje, ako názov pracovnej pozície, o ktorú sa uchádzate. Text e-mailu by mal byť ďalej slušný, zdvorilý a stručný. Jednoducho sa len slušne opýtajte v akej fáze je výberové konanie. Vyhnite sa v nich prílišnej pokore alebo prehnanému ospravedlňovaniu.

Kedy sa už nepripomínať

Ak vám na životopis neprišla žiadna odpoveď do cca 2 týždňov od odoslania znamená to, že zamestnávateľ o vás nemá záujem.

Neozývajte sa už ani v prípade ak ste na vašu pripomienku nedostali žiadnu odpoveď.

Nie každý zamestnávateľ vám na vašu pripomienku aj odpovie. V tomto prípade sa ale nemusíte trápiť. Ak s vami zamestnávateľ – inzercia práce zadarmo, takto komunikuje (skôr nekomunikuje) už na začiatku môže byť komunikácia s ním po nástupe do práce rovnaká.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín