Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyEnergeticky úsporné adiabatické chladenie: Ako funguje?

Energeticky úsporné adiabatické chladenie: Ako funguje?

Adiabatické chladenie je energeticky úsporné a navyše šetrné k životnému prostrediu. Na akom princípe funguje?

Čo sa dozviete?

  • Čo je to adiabatické chladenie
  • Akým spôsobom funguje adiabatické chladenie
  • Aké sú výhody adiabatického chladenia
  • Všetko o energetickej účinnosti adiabatického chladenia
  • Prečo je adiabatické chladenie ekologickým variantom

Adiabatické chladenie

Adiabatické chladenie  funguje na princípe odparovania vody, ktorá predstavuje prírodné chladivo. Voda totižto potrebuje na odparovanie teplo, ktoré získava zo vzduchu a prirodzene ho ochladzuje. Pri adiabatickom chladení navyše dochádza k pravidelnej výmene vzduchu za čerstvý, filtrovaný vzduch z exteriéru. Aj vďaka tomu je vzduch v priestoroch ochladzovaných týmto systémom kvalitnejší.

V akomkoľvek priestore tak vytvára optimálne podmienky a zdravé prostredie. Obávať sa nemusíte ani nákazy baktériou Legionella, ktorá sa prenáša prostredníctvom aerosólov a spôsobuje zdravotné ťažkosti. Vzduch nasávaný pri adiabatickom chladení totižto neobsahuje nijaké aerosóly.

Úspora energie

Výhodou adiabatického chladenia je nízka spotreba energie. Oproti bežne používaným chladiacim systémom môže adiabatický chladič znížiť spotrebu elektrickej energie až o 90%. Z 1 kW elektriny vyrobí až 40 kW chladiaceho výkonu. Energetická účinnosť adiabatických chladičov sa preto odrazí na nižšej spotrebe energií, finančnej úspore i menšom dopade na životné prostredie.

Vedeli ste, že? V otázke životného prostredia je plusom adiabatického chladenia i fakt, že nie je potrebné pravidelne vymieňať a likvidovať chladivo.

Účinnosť adiabatického chladenia neklesá ani počas horúcich dní, kedy teploty v exteriéri stúpajú.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín