Neděle, 5 února, 2023
magazin
DomůRady a návodyTOP 5 najčastejších otázok o PIR doskách

TOP 5 najčastejších otázok o PIR doskách

PIR dosky sú vyhľadávaným izolačným materiálom so širokým využitím a skvelými vlastnosťami. Zistite s nami, čo ste o nich možno nevedeli.

1. Čo tvorí jadro PIR dosiek?

PIR dosky sú izolačným materiálom, ktorý tvorí jadro z polyizokyanurátovej peny, ktoré je z dvoch strán oplechované. Polyizokyanurát má nízku objemovú hmotnosť a uzavretú štruktúru, vďaka čomu poskytuje ideálne izolačné vlastnosti PIR dosiek. Tento materiál je tiež odolný voči chemickým látkam, baktériám či plesniam, pretože nepohlcuje vlhkosť.

Od hrúbky jadra sa tiež odvíjajú izolačné vlastnosti PIR dosiek. Čím hrubšie je izolačné jadro, tým bude vyššia hodnota ich tepelného odporu. PIR dosky sa štandardne vyrábajú s jadrom hrubým od 20 až do 250 milimetrov.

2. Aký je rozdiel medzi PIR doskami a PUR panelmi?

Hlavným rozdielom medzi PIR doskami a PUR panelmi ohňovzdornosť. PIR dosky sú na rozdiel od PUR  panelov ohňovzdorné. Aj preto sú preferovaným variantom pri zateplení striech.

Tieto sendvičové panely sa však líšia i zloženým, konkrétne izolačným jadrom. PUR panely tvorí jadro z polyuretánovej peny, zatiaľ čo jadro PIR dosiek tvorí polyizokyanurátová pena.

3. Kde všade je možné použiť PIR dosky?

PIR dosky poskytujú skvelé izolačné vlastnosti aj pri menších hrúbkach izolačného jadra. Aj preto sú vhodné na zateplenie vonkajších i vnútorných stien či podláh. Okrem toho je možné ich použiť na izoláciu základov, pivníc ale i stropov a striech. Uplatnenie nájdu aj pri stavbe a izolácii montovaných hál.

4. Aké strechy a strešné systémy môžu byť zateplené PIR doskami?

PIR dosky je možné inštalovať nielen na rovné strechy, ale i na krove alebo pod krovom  šikmých striech s maximálnym skonom 35 stupňov.

5. Sú PIR dosky ekologické?

Použitím PIR dosiek pri zateplení môžete výrazne znížiť spotrebu energie a tým pádom i uhlíkov stopu vašej domácnosti a jej dopad na životné prostredie. Okrem toho sú až z 80% recyklovateľné. 

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín