Využívanie obnoviteľných zdrojov energie na Slovensku narastá. A hoci sú fotovoltické panely čím ďalej, tým viac obľúbené, pred ich zaobstaraním by ste mali zvážiť, či sú vhodné práve pre Vás. Veľkú úlohu môže zohrávať aj typ domácnosti, v ktorej bývate.
Výhody fotovoltiky na Slovensku
Fotovoltické panely poskytujú čistú – zelenú energiu. Náklady na fotovoltiku sa v súčasnosti postupne znižujú a očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch bude ešte cenovo dostupnejšia. Z hľadiska ekonomickej životaschopnosti tak majú fotovoltické panely naozaj sľubnú budúcnosť. Fotovoltika a jej ďalšia výhoda, ktorú si väčšina spotrebiteľov možno neuvedomuje je skutočnosť, že si vyžaduje menej údržby ako iné systémy obnoviteľných zdrojov energie. Fotovoltický panel je tichý a ľahko sa inštaluje na strechy budov. Navyše, vďaka finančným stimulom sa zo solárnych panelov stáva atraktívna investičná alternatíva.
V našej krajine je dostatočná dĺžku denného svitu – za rok je to približne tisícšesťsto hodín ročne. Hoci na efektivitu využívania solárnej energie vplýva viacero premenných (geografická poloha, množstvo zrážok, poveternostné podmienky) môže ju využívať takmer každý obyvateľ, či už je z južnej alebo severnej oblasti.
Kedy sa zamyslieť nad využívaním fotovoltiky?
Ak máte pochybnosti o tom, či by fotovoltické panely mali byť súčasťou Vašej domácnosti, možno by pomohol menší osobný prieskum. Využívate elektrinu najmä počas dňa? Potom fotovoltaický panel môže byť vhodné riešenie, pretože elektrickú energiu vyrábajú práve cez deň. Pochybnosti o zaobstaraní fotovoltiky nemusíte mať ani v prípade, že elektrinu využívate v čase, kedy už Slnko nesvieti. Do šikovnej Virtuálnej batérie od ZSE si totiž môžete uložiť vyrobenú elektrinu a použiť ju podľa ľubovôle – či už ide o večer alebo ráno.
Fotovoltický panel sa hodí na strechy šikmého aj rovného typu. Veľká strecha Vám „nahráva do karát“ pretože pri inštalácii budete potrebovať miesto aspoň pre osem panelov. Ideálna orientácia strechy je buď na juh, juhovýchod ale aj juhozápad. Teraz už viete, v akých prípadoch sa zamyslieť nad využívaním solárnej energie. Je zrejmé, že osoby, ktoré bývajú v rodinných domoch to majú o niečo ľahšie. Aké však máte možnosti, keď bývate v byte?
Po akom riešení sa poobzerať, keď bývate v byte?
Aj keď fotovoltický panel nie je práve vhodné riešenie pre obyvateľov paneláku, existujú aj iné dostupné alternatívy, ako získavať elektrinu, vyrobenú zo stopercentných obnoviteľných zdrojov. Odpoveďou by mohla byť Zelená elektrina. Zelená elektrina je v porovnaní s bežnou verziou lepšia, pretože čerpá z ekologických a nevyčerpateľných zdrojov energie (napríklad Slnko, vietor, voda alebo biomasa). Vedeli ste, že klasická elektrina je vyrobená z obnoviteľných zdrojov energie len z dvadsiatich dvoch percent? Čo potom tvorí zvyšný počet percent? Nanešťastie pre našu planétu, zvyšok predstavuje zemný plyn, čierne uhlie, hnedé uhlie, jadrové palivo a iné vyčerpateľné zdroje energie.
Na oficiálnej stránke ZSE si môžete vybrať Zelenú elektrinu podľa pôvodu (zo Slovenska/z Európy). Elektrárne, ktoré ju vyrábajú, požiadajú o vystavenie záruky pôvodu elektriny. Ak máte o Zelenú elektrinu záujem, ZSE pre Vás tieto záruky nakúpi. V konečnom dôsledku môžeme tvrdiť, že pokiaľ ide o využívanie obnoviteľných zdrojov energie, aj majiteľom bytov sa otvára niekoľko ekologických možností.