Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůBývanieJednoduchosť a krása škandinávskeho štýlu

Jednoduchosť a krása škandinávskeho štýlu

Severský dizajn a najmä prvky škandinávskeho minimalizmu si našli cestu do každého aspektu nášho života. Čo však škandinávsky dizajn vlastne znamená?

Preskúmajme spolu severský minimalizmus a možno pri tom zistíte, ako tento dizajn prenesiete do vášho domova.

Ako vznikol?

Väčšina severských architektov a interiérových dizajnérov bola  výrazne ovplyvnená modernistickým a Bauhausovým hnutím. S veľkým záujmom o krásu a užitočnosť začali zjednocovať princípy masovej výroby s individuálnym umeleckým videním a zároveň dúfali, že si udržia cenovú dostupnosť bez toho, aby obetovali estetickú príťažlivosť svojich diel.

Čo je škandinávsky dizajn?

Škandinávsky dizajn sa vyznačuje minimálnym, čistým prístupom, ktorý sa snaží spojiť funkčnosť s krásou. Zameriava sa na jednoduché línie a svetlé priestory bez neporiadku. Na škandinávskom dizajne zvyčajne nie je nič zbytočné. Zbavuje nás nepotrebných vecí a predstavuje základné prvky každého produktu.

Farebná schéma škandinávskeho interiérového dizajnu

 Škandinávsky štýl zobrazuje silu prirodzenej farebnej palety, ktorá sa neskôr považovala za ochrannú známku tohto konkrétneho štýlu. V palete farieb dominuje biela, šedá, modrá a béžová. Aj keď sa príležitostne používajú aj iné svetlé neutrálne farby, tieto štyri farebné kombinácie sa vyskytujú najčastejšie. Ich výhodou je, že vďaka nim pôsobia izby priestrannejšie, než v skutočnosti sú. Môžete zvoliť základnú bielu farbu na steny a akcentovú farbu napr. v púdrovej ružovej umiestniť na vankúše, doplnky a koberce.

Podlaha

Svetlé drevo, čisté tvary a priateľské farby sú to, čo robí škandinávsky štýl tak príjemným. Škandinávci milujú prírodné materiály kvôli ich tepelnému vyžarovaniu. Na podlahu sa zvyčajne používajú ihličnaté dreviny alebo svetlé dubové dosky. To zaisťuje, že podlaha dodáva charakter a prirodzenosť. Ak máte vo svojom byte pôvodné parkety, určite ich neodstraňujte. Aj tie viete preniesť do škandinávskeho štýlu rovnako ako aj linoleum.

Prirodzené osvetlenie

Prirodzené osvetlenie je jedným z významných prvkov, ktoré určujú škandinávsky interiérový dizajn. Dlhé zimné dni a menej denného svetla inšpirujú škandinávskych dizajnérov k vytvoreniu prostredia, ktoré vyžaruje ľahkosť a praktickosť s čistými líniami. Veľké štvorcové okná sú veľmi obľúbené u Škandinávcov. Väčšina ľudí v škandinávskych krajinách, ktorí žijú na mieste s relatívne krátkym denným časom počas zimy, využíva okná od podlahovej krytiny až k stropu, aby dovnútra prepustili toľko slnečného svetla, koľko je možné. Umožňuje im to tiež zostať v teple a znížiť spotrebu energie, čím sa znížia ich účty.

Láska Škandinávcov k prírode sa odráža v organických formách škandinávskeho štýlu zariaďovania. Veľký dôraz sa kladie na prírodné produkty a ručnú prácu. Tak čo, skúsite priniesť škandinávsky štýl aj do vášho domova?

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín