Úterý, 6 června, 2023
magazin
DomůRady a návodySpoznajte krásu Pienin, ktoré sa nachádza v oblasti Východných Beskýd

Spoznajte krásu Pienin, ktoré sa nachádza v oblasti Východných Beskýd

Máte radi prírodu, lesy, vône, ktoré nám prináša, ale aj zvuky, ktoré inde nebudete počuť? Zároveň milujete turistiku, či už ľahkú alebo náročnejšiu, a nechcete cestovať niekam ďaleko? Tak to by vám nemalo uniknúť jedinečné miesto s názvom Pieniny, ktoré sa nachádza nielen u nás na Slovensku, ale aj v Poľsku. Ak sa môžete vydať na severnú časť SR, neváhajte, zahovorte si ubytovanie a choďte.

Pieniny a ich kúzlo

Ako už sme uviedli, Pieniny sa nachádzajú vo Východných Beskydách, a ich najvyšším bodom u nás sú Vysoké Skalky, 1 050 m n.m. Okolo sa potom nachádza Ľubovnianska vrchovina a Spiššsko-šarišské medzihorie alebo Spišská Magura. Tvorí ich horský masív bradlového pásma. Delia sa na tri časti, Spišské Pieniny, Stredné Pieniny a Malé Pieniny. Nachádzajú sa v nich aj jaskyne, ktoré však nie sú verejnosti prístupné.

Turisti si môžu nájsť pekné ubytovanie Pieniny a navštíviť Prielom Dunajce, čo je národná rezervácia vyhlásená roku 1967, ale predtým už v roku 1932 s rozlohou 360 ha. Na poľskej strane potom môžete navštíviť Tri korunky a Sokolicu. Najhodnotnejšie miesto Pienin nájdete v prelome Dunajca medzi obcami Červený Kláštor a Lesnica. Budete mať možnosť pozrieť sa na hlboké kaňony, meandre rieky zarezané hlboko do skál, neprístupné bradlá skalných útvarov a mnohé ďalšie.

Ak ste skutočne odvážni, a k tomu vodomilci, nadchne vás splav Dunajca na pltiach s originálnou goralskou hudbou. Vyhľadávaný je aj hrad v Niedziči, naproti ktorého stojí zrúcanina hradu v Czorsztyne. Predtým slúžili ako pohraničné pevnosti.

Peiniský národný park, ktorého rozloha je od roku oficiálne uznaná ako 3 750 ha, vám zaistí nezabudnuteľné zážitky a nádherné prostredie. Na ubytovanie využite chaty Pieniny alebo iný typ podľa vášho vkusu, a vydajte sa spoznať jedinečné územie, či už vo dvojici, s partiou priateľov alebo s deťmi.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín