Úterý, 23 dubna, 2024
magazin
DomůRady a návodyZbavte sa bolesti chrbta raz a navždy. Ide to aj bez liekov!

Zbavte sa bolesti chrbta raz a navždy. Ide to aj bez liekov!

Meta title: Zbavte sa bolesti chrbta raz a navždy. A bez liekov!

Meta description: Trápia vás natiahnuté svaly, stuhnuté kĺby alebo škríple nervy v oblasti bedier? Ako si ľahko a rýchlo uľaviť od bolesti bez toho, aby ste museli siahať po liekoch?

Natiahnuté svaly, stuhnuté kĺby alebo škríple nervy. Akékoľvek nepohodlie v oblasti chrbta dokáže človeka pekne potrápiť, alebo ho dokonca vyradiť na čas z prevádzky. Ako si ľahko a rýchlo uľaviť od bolesti v pleciach bez toho, aby ste museli siahať po liekoch?

Príčiny bolesti chrbta

Za nepríjemnou bolesťou chrbta stojí mnoho príčin. Môže za to sedavý spôsob života, nedostatok pohybu, ale aj nesprávne držanie tela, nadváha, psychická záťaž alebo napríklad nesprávne dýchanie. Nájsť skutočnú príčinu však nie je ľahké. Jednotlivé príčiny sa navyše mnohokrát navzájom kombinujú, preto sú lieky proti bolesti často neúčinné.

Od akútnej bolesti uľaví suché teplo

Rýchlu a účinnú úľavu od bolesti v pleciach prináša takzvané suché teplo. Jeho pôsobením dochádza k prehriatiu a prekrveniu problémovej partie, čo vedie k rýchlejšej regenerácii väzov, kĺbov aj svalov.

A práve k tvorbe suchého tepla sú skvelými pomocníkmi ľadvinové pásy. Oceníte ich najmä v momente, keď vás zastihne akútna bolesť chrbta – napríklad po náročnom tréningu, stresovom vypätí alebo v dôsledku náhlej zmeny počasia.

Ako fungujú ľadvinové pásy

Elastická zdravotná pomôcka spevňuje dolnú časť chrbtice, poskytuje oporu chrbtovým svalom a napomáha tak ich regenerácii. Navyše prispieva k správnemu držaniu tela, predchádza prechladnutiu a zmierňuje zápaly močových ciest.

Ľadvinový pás môžete nosiť v priebehu celého dňa a dávať dole nemusíte dokonca ani na noc. V takom prípade ale odporúčame voliť pás z priedušného materiálu, akým je bavlna alebo bambus, ktorý pokožku nedráždi a necháva ju voľne dýchať.

Ďalším spôsobom, ako suché teplo využiť, je pomocou nahrievacích bedrových pásov a vankúšikov:

  • Nahrievacie bedrové pásy – obsahujú výplň z čerešňových kôstok, ktoré sú ideálnym zdrojom sálajúceho tepla. Pás stačí nahriať v klasickej alebo mikrovlnnej rúre a potom priložiť na postihnutú oblasť. Počas chvíle uľaví nielen od akútnej bolesti chrbta, ale aj od bolesti krčnej chrbtice, ramien alebo brucha.
  • Nahrievacie vankúšiky – rôzne veľké vankúšiky plnené čerešňovými kôstkami či šupkami pohánky sa po nahriatí prikladajú na boľavé miesto. Vďaka ich štruktúre sa hodí k mikromasáži postihnutej oblasti.

Ako na bolesť chrbta v tehotenstve

V tehotenstve je úplne normálne, keď vás pobolievajú chrbát. Niet sa čomu čudovať, keď už niekoľko mesiacov nosíte pár kíl navyše a vaše ťažisko sa s rastúcim bruškom neustále mení. Aj tak ale môžete bolestiam chrbta predchádzať alebo ich aspoň zmierniť – často stačí zmeniť držanie tela, spať v inej polohe alebo si dopriať tehotenskú masáž.

Pokiaľ vás ale bolesť v chrbte naozaj trápi, uľaví vám tehotenský pás, ktorý sa perfektne prispôsobí rastúcemu brušku, poskytne oporu chrbtovým svalom a uľahčí správne držanie tela. To koniec koncov neprospieva iba vám, ale aj vášmu dieťatku, ktoré tak v brušku dokáže zaujať tú správnu polohu pre čo najľahší príchod na svet.

Zdroj: unsplash.com

Naučte sa bolesti chrbta predchádzať

Pokiaľ vás bolesti chrbta trápia dlhodobo, je najvyšší čas prehodnotiť svoj doterajší životný štýl. Jedine tak zdravotné problémy úplne pominú a navyše sa nestane, že by vás v budúcnosti opäť prekvapili.

Hlavu vzhůru!

Všetko pritom začína správnym držaním tela. Pri chôdzi, sedení, ale aj pri športe sa snažte dbať na vzpriamenú chrbticu a uvoľnené ramená, aktivovať stred tela a nepredsúvať hlavu. Správny postoj spojte s dychom, ktorý by ste mali viesť až do brucha.

Zdroj: pixabay.com

Primeraný pohyb

Pohyb je spravidla tým posledným, na čo máte pri bolesti chrbta pomyslenie. Pritom práve nedostatok pohybu je veľmi často príčinou týchto zdravotných problémov. Či chcete alebo nie, naše telo potrebuje určitú záťaž na to, aby správne fungovalo.

S pohybovou aktivitou je však dobré počkať do chvíle, keď bolesť chrbta aspoň trochu ustúpi. Skvelým pomocníkom je opäť obličkový či bedrový pás, ktorý chrbtu poskytne oporu a vy tak môžete vyraziť na prechádzku bez toho, aby ste sa pri tom zvíjali bolesťou.

Zacvičte si

Okrem pravidelnej fyzickej aktivity, akou je svižná chôdza, beh alebo jazda na bicykli, odporúčame zaradiť do svojej dennej rutiny cviky, ktoré posilňujú stred tela, chrbtové svaly a prispievajú k správnemu držaniu tela. Medzi také cviky patria:

  • vzpor poležiačky na bruchu,
  • strecha alebo pes hlavou dole,
  • pozície šteňaťa,
  • mačacie chrbát,
  • zdvíhanie protiľahlých končatín na štyroch alebo škorpión.

Zdroj: unsplash.com

Pri vykonávaní cvikov majte na pamäti, že kvalita je dôležitejšia ako kvantita. Radšej preto urobte menej opakovaní, pri ktorých však bude dbať na perfektné prevedenie cviku.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín