Čtvrtek, 12 září, 2024
magazin
DomůRady a návodyStarostlivosť o domácnosť: Správne vetranie

Starostlivosť o domácnosť: Správne vetranie

Veľa ľudí v súčasnej napätej situácii na trhu s energiami vidí východisko v hospodárení v domácnosti jednoznačne: Prestávajú vetrať. Prečo je to zle a ako vetrať správne?

Vetranie vymení vzduch a poradí si s plesňou

Vetrať je nutné. A to aj v zime, keď nám to zdanlivo nedáva zmysel, pretože si prajeme doma udržať teplo. Aj správne vetranie v domácnosti ale je, s trochou nadsadením povedané, veda. Otvoriť okno totiž jednoducho nestačí. Mali by sme si byť vedomí toho, čo robíme a prečo.

Nesprávnym postupom si totiž „koledujeme“ o vznik nadbytočnej vlhkosti a rozvoj plesní. Doma je navyše potrebné vymeniť vzduch. Správne vetranie v domácnosti totiž zaistí odvod oxidu uhličitého a prísun kyslíka. A to máme šancu pocítiť doslova na vlastnej koži. Cítiť sa môžeme unavení, ospalí, niektorí ľudia udávajú dokonca bolesti hlavy či nevoľnosť.

Vetrať treba krátko a intenzívne

Najdôležitejšia zásada pre optimálne vetranie doma znie jednoducho: Krátko, ale intenzívne. V zime ono „krátko“ znamená konkrétne cca 5 minút. Pod pojmom „intenzívne“ vetranie si predstavme to, že všetky okná otvoríte do prievanu. Zopakovať by ste to pritom denne mali aspoň 3x.

o povedie k tomu, že sa žiaducim spôsobom v byte vymení vzduch a odstráni sa prebytočná vlhkosť. Tá by bežne v miestnostiach nemala prekročiť hranicu 50 %. Súčasne vám ale nebude hroziť, že prechladne nábytok a steny.

Vetranie by ste sa nemali obávať ani v čase, keď ste chorí. K rýchlejšiemu uzdraveniu vám totiž vzduch doslova naplnenie bacily rozhodne nepomôže.

Vetranie na ventiláciu nestačí

Naopak zásadne nevhodné je vetranie tzv. na ventilačku, teda iba vyklopením okenného krídla. A to aj napriek tomu, že ľudové označenie napovedá, že by podobné riešenie práve na ventiláciu v miestnosti slúžiť mohlo.

Na odstránenie vydýchaného vzduchu však nestačí, vyvolá maximálne únik tepla a ochladenie ostenia okien a okolitých múrov. Môžete si tým dokonca poškodiť okná. Priechod vlhkého vzduchu dokáže totiž spôsobiť namrznutie kovania a tesnenia. Podobne nevhodná je mikroventilácia, ktorá opäť spôsobí maximálne únik tepla. Slúžiť vám tento mechanizmus aj podľa výrobcov okien má primárne v teplom počasí.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín