Úterý, 6 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyAko vymeniť poškodené čelné sklo na aute svojpomocne

Ako vymeniť poškodené čelné sklo na aute svojpomocne

Pokiaľ už nejaký ten čas šoférujete, zaiste ste sa s tým už stretli. Ani neviete ako a čelné sklo na vašom aute je poškriabané alebo prasknuté. Čo teraz?

V dnešnej dobe je oveľa ľahšie ako kedykoľvek predtým vykonať výmenu čelného skla svojpomocne. Vďaka tomu, že si môžete objednať prakticky akékoľvek náhradné autodiely online, vrátane čelného skla, mnoho šoférov sa do výmeny rozhodne pustiť na vlastnú päsť. Ak ste jedným z nich,  my sa vám pokúsime v tomto článku pomôcť.

Ako sa to mohlo stať?

Čelné sklá patria medzi náhradné diely na autá, ktoré idú na odbyt prakticky celoročne. Aj keď výmenu budete riešiť asi iba párkrát za život (v ideálnom prípade ani raz), na poškodenie je dobré myslieť vopred a robiť čo najviac pre to, aby ste sa mu vyhli.

Ako sa teda môže poškodiť? Možností je viacero. Vaše predné sklo sa môže poškodiť odletujúcimi kamienkami a inými predmetmi počas jazdy. Na poškodenie má často vplyv aj výkyv teplôt. Pokiaľ je poškriabané, vinníkom môžu byť zle umiestnené stierače, prípadne nečistoty prilepené na nich, ktoré pri stieraní zanechávajú škrabance.

Ak je už neskoro plakať nad rozliatym mliekom a z nejakého dôvodu ste sa rozhodli pre výmenu svojpomocne bez odborníka, týchto niekoľko krokov budete musieť vykonať.

5 krokov k vlastnoručnej výmene čelného skla na aute

1. Navštívte, či už osobne alebo online, akýkoľvek overený obchod pre auto a moto príslušenstvo a zakúpte si čelné sklo presne pre vaše vozidlo. Poraďte sa s pracovníkom a uistite sa, že máte ten správny produkt.

Okrem toho budete pri výmene potrebovať aj iné nástroje, akými sú napríklad tesnenie, kliešte, šrobováky, tesniace pásky či tepelná pištoľ. Pokiaľ ich nemáte, zaobstarajte si ich tiež.

2. Poškodené čelné sklo odstráňte zo svojho auta a dôkladne odstráňte aj tie najmenšie čiastočky. Nezabudnite ani na staré tesnenie – toho sa zbavte takisto.

Miesto, na ktoré pôjde nové sklo, vyčistite a zmyte všetok prach a nečistoty, ktoré mohli ostať. Umožníte tak perfektné zapadnutie na to správne miesto.

3. Teraz prichádza na rad umiestnenie vášho nového predného skla na vozidlo. Je dôležité, aby ste ho napasovali správne, a teda čo najpresnejšie. Použite tesniacu pásku a sklo pripevnite.

Tomuto kroku venujte všetku svoju pozornosť, nakoľko zlé umiestnenie môže v budúcnosti viesť k problémom, ktorých výsledkom môže byť výmena nanovo.

4. Pokiaľ ste si istý umiestnením, vezmite do rúk tesnenie a pomaly ho aplikujte okolo skla. Nezanedbajte žiadny detail! Tesnenie musí zabrániť prenikaniu vzduchu alebo vody, preto sa pri práci sústreďte.

5. Ak ste všetko vykonali správne, vaše čelné sklo je vymenené a utesnené. Skontrolujte ešte raz jeho pozíciu, či sa pohybuje a či tesnenie perfektne tesní.

Venujte pozornosť vymenenému sklu aj počas jazdy. Zistíte tak, či je výsledok vašej práce dobrý alebo sú potrebné úpravy.

A teraz tá jednoduchšia možnosť

Nezabúdajte na to, že ak sa pri výmene čokoľvek pokazí, môže to mať negatívny vplyv na vašu bezpečnosť pri jazde.

Pokiaľ nie ste práve technický typ, nemáte čas alebo jednoducho chuť na výmenu čelného skla na vlastnú päsť, nie je všetko stratené. Kontaktujte odborníka, navštívte servis a požiadajte o pomoc. Skúsení pracovníci vám dokážu poškodené predné sklo vymeniť rýchlo, spoľahlivo a bezchybne, často iba za niekoľko sto eur.

Napriek všetkému je vždy lepšou stratégiou prevencia. Chráňte si svoje auto, starajte sa oň, jazdite bezpečne a zodpovedne a výrazne tak znížite pravdepodobnosť akéhokoľvek poškodenia. Aj poškodenia čelného skla.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín