Neděle, 2 dubna, 2023
magazin
DomůAktualityVarovanie ministra zdravotníctva: Mikuláša a čerty radšej nezvať

Varovanie ministra zdravotníctva: Mikuláša a čerty radšej nezvať

Ministerstvo zdravotníctva chystá protiepidemické odporúčania na vianočné sviatky. Na on-line tlačovej konferencii to povedal minister zdravotníctva Adam Vojtech (za ÁNO). Skúsenosť z minuloročných Vianoc podľa neho ukázala, že sa po sviatkoch zdvihla ďalšia epidemická vlna. Zároveň povedal, že neodporúča, aby si cez víkend ľudia pozývali domov na návštevy čerta, Mikuláša a anjela, prípadne aby mali aspoň respirátory.

Odporúčanie na Vianoce dnes vydala aj Medziodborová skupina pre epidemické situácie (MeSES).

„Diskutujeme nadchádzajúce Vianoce a ako odporúčaniami občanom zabrániť tomu, že dôjde k masívnejšiemu šíreniu nákazy,“ uviedol Vojtech. Záležať bude podľa neho na tom, ako si trávenie sviatkov rodiny nastaví a či sa vyhnú väčším kolektívom a stretnutiam so starými rodičmi.

Nepodporuje ani návštevy Mikuláša v domácnostiach. „Vzhľadom na situáciu, v ktorej sa teraz nachádzame, by som úplne neodporúčal, aby sa odohrávali tieto návštevy v rodinách. Chápem, že ide o tradíciu, ale predstavuje to riziko,“ dodal.

Aké konkrétne protiepidemické opatrenia minister Vojtech ponesie v pondelok na vládu, špecifikovať dnes nechcel. O niektorých návrhoch dnes s AntiCovid tímom budúcej vlády diskutoval, v pondelok ráno pred rokovaním vlády ich bude preberať ešte Rada vlády pre zdravotné riziká. Odmietol špekulácie o tom, že by vláda v pondelok vyhlásila lockdown. Označil to za hoaxy, ktoré sa šíria na sociálnych sieťach. „Nič také sa určite nechystá,“ dodal.

V týždni pred Vianocami vláda plánuje otestovať deti, zatiaľ sa počíta s pondelkom 20. decembra. Podľa Vojtecha sa diskutuje o tom, či test ešte nezopakovať v stredu alebo či testovať aj očkované deti a tie, ktoré Covid-19 nedávno prekonali. MeSES odporúča, aby sa už teraz frekvencia testovania v školách zvýšila na dva testy týždenne. Navrhujú tiež systém „test-to-stay“, kedy sa pozitívne testované deti pošlú do izolácie, ale ostatní ďalej chodia do školy a testujú sa každý deň. Rozšíriť by sa tiež malo nosenie rúšok aj na výučbu alebo obmedziť miešanie detí z rôznych kolektívov.

Plošného testovania v školách a firmách by sa mali podľa skupiny MeSES zúčastniť ľudia po prekonaní choroby alebo očkovaní. Dostupné by mali byť aj samotesty. „Kvalitné antigénne testy sú dnes veľmi dobré v zachytení infekčných osôb, ale ideálne je testovať sa bezprostredne pred návštevou. Naopak musíme varovať pred omylom, keď sa niekto otestuje niekoľko dní pred sviatkami, a možno ešte na Silvestra si myslia, že negatívny výsledok testu znamená, že nie je nakazený,“ uviedol Jan Kulveit, ktorý sa zaoberá matematickými modelmi epidémií.

SSHR vybrala dodávateľa časti antigénnych testov do škôl za 16,69 Kč/kus
Správa štátnych hmotných rezerv (SSHR) vybrala dodávateľa jednej časti súťaže na dodávku antigénnych testov na Covid-19 do škôl. Firma Targo Promotion dodá 12,2 milióna testov za 16,69 Sk za kus, celkom teda za viac ako 203 miliónov korún. Zmluvu musí podpísať Ministerstvo školstva. Zákazka bola rozdelená na dve časti, zo súťaže prvej časti na dodanie 1,28 milióna testov víťazná firma odstúpila, správa tak teraz vyhodnocuje ďalšie ponuky, povedal dnes predseda SSHR Pavel Švagr.

O nákupe 13,79 milióna antigénnych testov na covid-19 na použitie v školách rozhodla 22. novembra vláda, zákazku SSHR vypísala ešte v noci na 23. novembra. Dnes o 09:00 skončil termín, dokedy mohli firmy podávať ponuky. Prvé testy majú do skladov správy doraziť v stredu 8. decembra.

Testy musia byť podľa požiadaviek ministerstva zdravotníctva vhodné na samotestovanie a musia byť schválené Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (SÚKL). Ďalšou rozhodujúcou požiadavkou bola práve cena.

Povinné očkovanie sa bude týkať aj medikov a študentov zdravotníckych škôl
Povinné očkovanie proti covidu-19 sa okrem zdravotníkov, zamestnancov v sociálnych službách, vojakov a zložiek integrovaného záchranného systému bude týkať aj strážnikov mestskej polície, dobrovoľných hasičov, medikov a študentov zdravotníckych škôl a ďalej študentov, ktorí sa pripravujú na prácu v sociálnych službách. Na on-line tlačovej konferencii to povedal minister Vojtech. Povinné bude aj pre vojakov aktívnych záloh, pracovníkov krajských hygienických staníc alebo všetkých zamestnancov poskytovateľa zdravotných služieb.

Vyhlášku o povinnom očkovaní, ktorá má platiť od marca budúceho roka, dnes ministerstvo odoslalo do legislatívnej rady vlády. Budúci týždeň by mala vyjsť v Zbierke zákonov.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín