Pondělí, 5 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyZatočte s vodným kameňom

Zatočte s vodným kameňom

Vodný kameň je bežným problémom takmer v každej domácnosti. Ak sa ho aj zbavíte o chvíľu je tu znova. Čo je vodný kameň a ako sa ho v domácnosti najrýchlejšie zbaviť?

Vodný kameň

Vodný kameň je v podstate vyzrážaný uhličitan vápenatý. Najviac sa ho nachádza v tvrdej vode. Najčastejšie k jeho vyzrážaniu dochádza na miestach, kde sa voda zohrieva a následne ochladzuje. Často ho preto nájdete nie len v rýchlovarných kanviciach ale aj v kávovaroch a žehličkách. Vodný kameň sa ale môže usadiť aj na vodovodných batériách, drezoch či kachličkách v kúpeľni.

Ako sa zbaviť vodného kameňa

Vodný kameň sa môže usadiť na každom mieste, ktoré prichádza často do styku s vodou. Je jedno z akého materiálu ste si zakúpili sety vaňových alebo sprchových batérií a z čoho máte kuchynský drez. Ak máte tvrdú vodu vodný kameň sa tam jednoducho usadí.

Vodný filter

Najlepší spôsob ako sa vodného kameňa zbaviť a predchádzať jeho vzniku je vodný filter. Aj keď nejde o lacnú záležitosť ochráni filter vaše spotrebiče a aj rozvody vody od vodného kameňa.

Ocot a kyselina citrónová

Lacnými a zároveň ekologickými prostriedkami na boj s vodným kameňom sú ocot alebo kyselina citrónová. Ide o kyslé látky, ktoré majú schopnosť rozpúšťať vodný kameň. Vhodné je používať ich na čistenie hlavne v kuchyni, kde by chemické prostriedky mohli kontaminovať potraviny. Čistenie rovných plôch nie je žiadny problém. Trochu octu alebo kys. citrónovej nalejte na handričku, ktorú položíte na znečistené miesto. Počkajte pár minút a miesto umyte a utrite do sucha.

Problémom môžu byť sprchové sety alebo vodovodné batérie, ktorých povrch nie je rovný a vodný kameň môže byť usadený na tých najneprístupnejších miestach. Prelejte ocot do rozprašovača a rovnomerne ho nastriekajte na celú batériu.

Chemikálie

Pokiaľ vyššie spomenuté ekologické prostriedky nezaberú a vodný kameň nejde tak ľahko odstrániť siahnite po chemických prostriedkoch. Pri ich výbere ale poriadne čítajte návod a presvedčte sa, že chemikália nepoškodí materiál na ktorom je vodný kameň usadený.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín