Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyAko si vybrať hi-fi reproduktor?

Ako si vybrať hi-fi reproduktor?

Rozhodli ste kúpiť si nový reproduktor, no neviete, kde začať? Ak zvážite nasledovné faktory, výber reproduktora by pre vás nemal byť žiadny problém.

Nemusíte sa obávať – je to jednoduchšie, ako sa môže zdať. Nie je to predsa stresujúce ako kúpa domu alebo pohľad na zásnubné prstene žlté zlato či diamanty. No určite by ste si mali vyhradiť určitý čas a zvážiť svoj rozpočet, kvalitu zvuku, typ reproduktora či miestnosť a jej akustiku. 

Koľko stojí sada reproduktorov?

Cena reproduktorov sa môže pohybovať v rozmedzí približne od sedemdesiat až do niekoľko tisíc eur, v závislosti od veľkosti, značky, kvality a zložitosti. Ceny niektorých audio komponentov sa dokážu vyšplhať aj na desiatky tisíc eur – Pilium. Uistite sa, že sa cena vždy rovná kvalite. Taktiež nie je potrebné míňať tisíce za obrovskú sadu reproduktorov, ak je miestnosť, v ktorej ich budete používať, malá.

Cenový rozsah – čo môžete očakávať

Cenový rozsah 70 – 100 € vám zvyčajne ponúkne len základné parametre. Reproduktory postačia na to, aby splnili svoju úlohu, no neposkytnú vám žiadny estetický zážitok. Často sú kompaktnejšie a hodia sa do menších priestorov.

V závislosti od výrobcu môže cenová kategória 100 – 500 € zahŕňať jeden vežový reproduktor alebo celý zvukový systém s viacerými reproduktormi. Veľkosti sa môžu dosť líšiť, no na labilnú policu ich asi neuložíte. Môžu, ale nemusia obsahovať vlastné basové reproduktory alebo meniče.

Reproduktorové sety za viac ako 500 € majú zvyčajne prémiovejší vzhľad a povrchovú úpravu. Väčšina obsahuje stojace podlahové reproduktory a k dispozícii sú aj výkonnejšie reproduktory veľkosti regálu. Môžu mať vyšší výkon, hlasového asistenta a funkciu multiroom.

Miestnosť a akustika

Nie každý druh reproduktora bude vo vybranom priestore znieť skvele. Menšie reproduktory môžu dobre fungovať v menšej spálni, ale v obývacej izbe môžu znieť slabo. Naopak výraznejšie reproduktory môžu ľahko zahltiť malé priestory.

Rozmery miestnosti, jej obsah a materiály ovplyvňujú zvuk. Môže sa odrážať od odhalených stien, veľkého nábytku a podlahy, zatiaľ čo koberce a vankúše často zvuk pohlcujú. Je dobré, ak sú povrchy v miestnosti vyvážené. Samozrejme, nemusíte svoje priestory prispôsobovať, aby vyzerali takmer ako pripravené na fotografický workshop. No je dobré vedieť, že aj tieto faktory ovplyvňujú zvuk.

Kvalita zvuku

Každý si pod kvalitným zvukom predstavuje niečo iné. Nikto nemá rovnaký vkus, takže to, čo znie fantasticky pre jedného človeka, môže iného zaraziť. Neexistuje žiadny „najlepší“ reproduktor. Pri výbere si vypočujte hneď niekoľko modelov. Ak je to možné, pustite si na nich hudbu, ktorú dobre poznáte.

Pri žiadnej kúpe sa netreba unáhliť, no nesmiete to brať smrteľne vážne. Dôležité je vypočuť si rady skúsených a nechať si rozhodnutie prejsť hlavou.

Foto: elements.envato.com 

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín