Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyJe chemické čistenie potrubia škodlivé?

Je chemické čistenie potrubia škodlivé?

Akonáhle vám prestane plynulo odtekať voda z umývadla, možno vás ako prvé napadne siahnuť po fľaši s chemickým čističom odtoku. Koniec koncov, je to len ďalší bežný čistiaci prostriedok, však?

Nie tak celkom. Nižšie vám priblížime, aké riziká predstavujú a kedy by ste mali zvoliť profesionálne čistenie kanalizácie.

Ako funguje chemické čistenie kanalizácie?

Prípravky na čistenie kanalizácie využívajú vlastnosti rôznych chemických zlúčenín. Rozpúšťajú organický materiál a zároveň uvoľňujú teplo, ktoré pomáha odstrániť mastnotu a uvoľniť upchatie.

Sú pre vás nebezpečné?

Na rozdiel od bežných prípravkov na riad, chemické čističe odtoku spôsobujú potenciálne nebezpečné chemické reakcie. Zamyslite sa – akákoľvek látka, ktorá dokáže roztopiť organický materiál alebo extrémne rýchlo vytvoriť veľké množstvo tepla, nie je najbezpečnejšia. K nehodám spojeným s týmito látkami dochádza každý rok.

Mnohé čističe sú rizikové najmä kvôli dvom zložkám: koncentrovanej kyseline sírovej a hydroxidu sodnému. Tieto látky môžu pri kontakte s kožou zanechať chemické popáleniny a podráždiť sliznice a oči. Takže ak nemáte rukavice a iné ochranné prvky, neváhajte a do vyhľadávača napíšte pracovné odevy akcia.

Môžu poškodiť potrubie?

Okrem toho, že chemické čističe odtoku predstavujú riziko pre vašu bezpečnosť, môžu pri opakovanom používaní poškodiť aj vodovodné potrubie vo vašej domácnosti. Žieravé látky môžu postupne zničiť vnútro potrubia. 

K tomuto poškodeniu môže dôjsť rýchlejšie, ak sa prípravkom nepodarí odstrániť upchatie. Miesto jedného problému s upchatím budete mať zrazu dva – stále nebude odtekať voda a navyše bude v odtoku stáť extrémne horúca, korozívna kvapalina. Intenzívne teplo a žieravé chemikálie môžu oslabiť materiál potrubia a zvýšiť jeho náchylnosť na úniky.

Obráťte sa na odborníkov

Profesionálne metódy čistenia kanalizácie sú nielen bezpečnejšie a lepšie pre vašu kanalizáciu, ale sú tiež účinnejšie pri odstraňovaní odolných upchatí, najmä tých, ktoré sú hlboko v kanalizácii.

Slabšie upchatia sa dajú odstrániť krtkovaním. Ak sa vo vašej domácnosti vyskytuje veľa nánosov v odtokoch a potrubí, vysokotlakové čistenie je vo všeobecnosti lepším dlhodobým riešením. Pomocou špeciálneho stroja inštalatér prevedie hadicu s vysokovýkonnými vodnými tryskami cez kanalizáciu, aby odstránil upchatie a nečistoty.

Nenechajte upchatie zájsť priďaleko. Riešte problém ihneď. Vysokotlakové čističe sa používajú len v krajných prípadoch a môžu spôsobiť aj vytopenie. Ak problém nevyriešite pri prvých príznakoch upchatia, budete musieť toto riziko podstúpiť. Potom budete potrebovať nielen inštalatérsku službu ale aj firmu na čistenie podláh Bratislava.

Foto: elements.envato.com

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín