Neděle, 2 dubna, 2023
magazin
DomůAktualityEpoxidová živica pomôže ozvláštniť aj váš domov. Poznáte ju?

Epoxidová živica pomôže ozvláštniť aj váš domov. Poznáte ju?

Je množstvo materiálov, o ktorých sme možno aspoň počuli, ale ak by po nás chcel niekto vysvetlenie, nevedeli by sme povedať nič konkrétne. Tak je to u mnohých z nás aj v prípade, že na reč príde epoxidová živica. O čo vlastne ide?

Výroba epoxidovej živice

Epoxid patrí do skupiny reaktívnych polymérov. Epoxidové živice reagujú buď samy, pokiaľ ide o jednozložkové, alebo – a to častejšie, keď zmiešame dve vzájomne zladené zložky. Tekutú živicu zmiešame s ideálnym tvrdidlom, ktoré je podstatnou zložkou na rozmiešanie dvojzložkových epoxidových živíc a tmelov. Nasleduje chemická reakcia, ktorá spravidla prebehne za niekoľko hodín až dní. Po zmiešaní uvedených zložiek sa pri správnej teplote zmení podoba živice z kvapalného do pevného stavu.

Epoxidové živice ušli od svojich počiatkov veľký kus cesty, a tak je dnes pri ich výrobe a tvorbe receptúr myslené aj na životné prostredie a deti, pre ktoré chceme kvalitný svet s ohľadom na ich zdravie. Kvalitné epoxidové živice spĺňajú prísne smernice EÚ z roku 2018, ktoré sa týkajú obsahu nebezpečných látok.

Vyberte si epoxid podľa vašich potrieb

Epoxidová živica na zalievanie je k dostaniu v niekoľkých variantoch. Voliť by ste mali s ohľadom na to, akú silnú vrstvu chcete vytvoriť. Na výrobu šperkov alebo drobných predmetov vám zrejme postačí epoxidová živica určená na zhotovenie 1 – 2 cm vrstiev. Niektoré druhy môžu vo väčších vrstvách bielať.

Kúpiť si ale môžete aj epoxidovú živicu na vytváranie aj 10 cm vrstiev, ktoré sú úplne číre, krištáľové, nemenia farbu ani s plynúcim časom.

Pokiaľ by ste si neboli s výberom istí a potrebovali radu, odborne, skúsene a radi vám poradia na stránkách predajcu www.epoxidovazivica.sk. Rovnako tak sa tu môžete pozrieť na rôzne príklady a inšpiráciu, na čo všetko môžete tento dômyselný a pekný materiál využiť, či už v modernom alebo vidieckom interiéri.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín