Jednou z typických ľudských vlastností je netrpezlivosť, ktorú nezaprieme ani v prípade investovania. Mnohí totiž výnos z investície očakávame hneď a neuvedomujeme si, že investovanie je skôr beh na dlhú trať. Na druhej strane, aj krátkodobé investovanie vám môže priniesť zaujímavé zhodnotenie. V takomto prípade však ide skôr o špekulácie s naozaj vysokým rizikom, preto si ho treba vopred dôkladne premyslieť.
Každý investor by ocenil investíciu, ktorá by mu za krátky čas priniesla vysoký zisk, a ešte k tomu s minimálnym rizikom. Investovanie však funguje presne naopak. Ak chceme vysoký zisk, musíme počítať s vysokým rizikom a čím kratšie sme ochotní čakať, tým bude riziko vyššie. Také je skrátka pravidlo investovania a ak vám niekto tvrdí opak, klame.
Aké je krátkodobé investovanie?
Krátkodobé investície sú typické tým, že sú likvidné, čo znamená, že ich investor dokáže premeniť na hotovosť v relatívne krátkom čase. Ide o rôzne vkladové certifikáty, sporiace účty, termínované vklady či P2P investície. Ide o produkty, ktoré poskytujú len zanedbateľné zhodnotenie, preto sa určite nespoliehajte na to, že nimi zarobíte. Ide o tzv. bezpečné produkty ponúkajúce niečo ako prekleňovacie riešenie, ktoré vám umožní bezpečne uložiť voľný balík peňazí inam než na bežný účet, kde by ho skôr či neskôr úplne pohltila stále narastajúca inflácia.
Výhody krátkodobého investovania
Okrem už spomínanej vysokej likvidity a mierneho zhodnotenia je jednou z najväčších výhod krátkodobého investovania vysoká istota a žiadne riziko straty. Aj vďaka tomu sa krátkodobé investovanie využíva na diverzifikovanie príjmov a na zaistenie finančnej stability najmä v krátkodobom horizonte. Z dlhodobého hľadiska však sporiace účty a termínované vklady nie sú vhodným riešením, kam investovať peniaze.
Nevýhody krátkodobého investovania
Najväčšou nevýhodou krátkodobého investovania je už spomínaný nízky, lepšie povedané žiadny výnos. Dosiahnuť ho v krátkodobom horizonte však nie je nemožné, potrebovať však budete naozaj veľa znalostí a skúseností z finančného trhu, iné – viac-menej špekulatívne produkty a najmä silnú odolnosť voči stresu. V tomto prípade ide totiž o špekulatívne riešenia, ktoré pracujú so silne volatilnými aktívami. Cenou za zhodnotenie je totiž práve riziko – ak výber neodhadnete správne, môžete na svojej investícií naozaj poriadne prerobiť. V tomto prípade si treba naozaj dobre premyslieť do čoho investovať a či sa vám takáto investícia vôbec oplatí.
Investujte rozumne
Ak chcete zhodnotiť našetrené peniaze, rozhodne nesiahajte po investícii, ktorá vás o ne môže obrať. Namiesto toho radšej vyskúšajte investície do nehnuteľností, ktoré poskytujú veľmi zaujímavý výnos aj v relatívne krátkom časovom horizonte. Stačí, ak si vyberiete spoľahlivú developerskú spoločnosť, ktorá vám všetky možnosti investovania do úspešných projektov ochotne vysvetlí.