Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůRady a návodyPremeňte svoj dvor na raj udržateľnosti

Premeňte svoj dvor na raj udržateľnosti

Podpora udržateľnosti nemusí byť zložitá ani časovo náročná. Najjednoduchšie zmeny sú často tými najúčinnejšími. Existuje mnoho nenáročných, ale zmysluplných krokov, ktorými môžu majitelia domov prispieť k ochrane prírody.

Čo presne môžeme urobiť, aby boli naše dvory udržateľné? Máme niekoľko návrhov. Nasaďte si rukavice, obujte si obuv na prácu a pustite sa do toho.

Dvor plný lúčnych kvetov

Vo všeobecnosti platí, že čím je ekosystém rozmanitejší, tým je zdravší. Poskytuje čistenie vzduchu a vody, zachytávanie oxidu uhličitého a budovanie zdravej pôdy. Navyše vytvára ideálne prostredie pre včely, motýle či lienky. Vždy treba zvoliť rastliny typické pre danú oblasť. Neznamená to, že si nemôžete vysadiť aj cudzie okrasné druhy. No nezabúdajte na tie domáce.

Výsadba stromov

Stromy sú výborným základom biotopu. Okrem potravy, úkrytu a priestoru na hniezdenie vtákov ponúkajú celý rad ekosystémových služieb, ktoré udržiavajú prírodu v chode. Dajte si však pozor na invazívne druhy, ktoré dokážu vytlačiť ostatné rastlinné spoločenstvá. Tým eliminujete aktívnu hrozbu pre divoké ekosystémy.

Terasy z dreva

Pri výbere materiálu pre váš projekt sa väčšinou treba zamerať na svoj vkus, štýl domu a rozpočet. No zamyslite sa aj nad tým, či bude váš výber šetrný k planéte. Drevo je obnoviteľný zdroj poháňaný slnečnou energiou. Je to pevný a nadčasový materiál, ktorý sa dá počas svojho života niekoľkokrát obnoviť. Vyblednuté terasy z dreva možno prebrúsiť a zafarbiť, čím sa drevu vráti jeho pôvodný vzhľad.

Voda pre zvieratá

Prežitie migrujúcich vtákov na dlhých cestách môže závisieť od dostupnosti vody na konci celodenného letu. Migrujúcu a miestnu faunu môžete podporiť pridaním jemne cirkulujúcich vodných prvkov, ideálne takých, ktoré sú plytké, chránené a majú prirodzený povrch, napríklad kameň.

Vyhnite sa pesticídom a toxickým chemikáliám

Nepoužívajte žiadne nepotrebné chemikálie. Namiesto pesticídov a chemických hnojív sa rozhodnite pre prírodné riešenia na ochranu proti škodcom a na obohatenie pôdy používajte kompost. Ak sú hnojivá nevyhnutné, vyberte si organické.

Tip: výber rastlín, ktoré budú spokojné s existujúcimi svetelnými, pôdnymi a klimatickými podmienkami, výrazne eliminuje potrebu akýchkoľvek chemikálií na podporu zdravia rastlín.

Svetelné znečistenie

Svetlá, ktoré nechávate zasvietené počas noci, narúšajú život miestnych druhov nespočetnými spôsobmi. Rušia ich spánkový cyklus a vystavujú ich predátorom. Svetlá, ktoré svietia smerom nahor, sú najhoršie. Nebojte sa používať osvetlenie, len ho vypnite, keď idete spať. Ak vám záleží na bezpečnosti, použite snímače pohybu.

Zvážte prispôsobenie vášho dvoru prírode. Skúste si vypočítať náklady, ktoré budete potrebovať na sypké zmesi, semená či drevo a rozhodnite sa, či sa chcete pustiť do tohto dobrodružstva.

Foto: elements.envato.com

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín