Neděle, 2 dubna, 2023
magazin
DomůRady a návodyLacné, šetrné a ekologické pranie s domácim práškom

Lacné, šetrné a ekologické pranie s domácim práškom

Mäkké prádlo voňajúce čistotou je vizitkou každej domácnosti. Ak patríte medzi fanúšikov domácej výroby, možno by ste si radi vyskúšali aj prípravu domácich pracích prostriedkov. Poradíme vám, ako na to – pripraviť si domáci prací prášok, gél na pranie, alebo domácu aviváž nie je až také zložité. Hlavnou výhodou doma vyrobených pracích prostriedkov je to, že máte prádlo perfektne čisté a bez zbytočnej chémie. 

Návod na prípravu domáceho prášku na pranie

Domáci prášok na pranie sa dá vyrobiť pomerne jednoducho a môžete ho používať tak na biele, ako aj na farebné prádlo. Celá príprava nezaberie viac ako 20 minút vášho času. Na výrobu domáceho pracieho prášku budete potrebovať: 150 g jemne nastrúhaného mydla (môžete použiť mydlo na pranie, napr. jadrové mydlo), 1 kg práškovej sódy na pranie (nájdete ju v obchodoch aj pod názvom uhličitan sodný). Obe ingrediencie, teda najemno nastrúhané mydlo na pranie a sódu na pranie zmiešajte a uložte do vhodnej nádoby. Ak chcete, aby prádlo aj dobre voňalo, pridajte do zmesi aj pár kvapiek esenciálneho oleja (napr. levanduľový alebo citrusový). . Dávkovanie prášku je jednoduché, na bežné pranie používame 2 – 3 polievkové lyžice pripravenej zmesi, ktorú pridáme priamo do bubna medzi prádlo. Ďalšou možnosťou v rámci zdravého prania je vyrobiť si aj voňavú domácu aviváž.

Voňavá prášková aviváž po domácky

Keď si už pripravíte domáci prášok na pranie, určite pre vás nebude problém pripraviť si aj domácu aviváž. “Receptov” je mnoho, my vám ponúkame jednoduchý návod na voňavú aviváž v podobe prášku. Na 600 g aviváže si pripravte 400 g epsomskej soli, 200 g kuchynskej jedlej sódy a 20 – 25 kvapiek obľúbeného esenciálneho oleja. Epsomská soľ (horká soľ) je významnou súčasťou morskej vody niektorých minerálnych vôd (napr. Šaratica) a tradične sa používa ako súčasť solí do kúpeľa. Všetky ingrediencie zmiešajte a nasypte do dobre uzatvárateľnej nádoby. Na bežnú várku prania použite 2 polievkové lyžice zmesi. Táto aviváž je veľmi vhodná aj pranie uterákov, ktoré budú krásne mäkké a voňavé. 

Kde výhodne nakúpite drogistický sortiment

Mydlo a sóda na pranie sú bežne dostupné vo väčšine známych obchodov s drogistickým tovarom. Pestrú ponuku mydiel na pranie ponúka sortiment Metro. Leták Metro, ktorý  nájdete na www.kaufino.sk, má vo svojej ponuke často potrebný drogistický sortiment, napríklad žlčové mydlo na pranie, marseillské mydlo na pranie, jadrové mydlo na pranie, ale aj kryštálovú sódu na pranie. Ak chcete naozaj ušetriť, sledujte výhodné ceny v novom Metro letáku a ušetríte nielen na prášku na pranie, ale aj na surovinách, potrebných na prípravu domáceho pracieho prostriedku. Na stránkach Kaufino navyše nájdete okrem ponuky nového Metro letáku aj online akcie obľúbených obchodov s drogistickým tovarom.

Mydlo na prípravu domáceho pracieho prášku

Na prípravu domáceho pracieho prášku používajte vhodné mydlo, najlepšie je marseillské, žlčové, alebo jadrové mydlo. Aký je medzi nimi rozdiel? Marseillské mydlo je tradičné mydlo v tvare kocky, ktoré sa vyrába vo francúzskom meste Marseille, v oblasti Provence. Jeho využitie je naozaj všestranné a je ekologické, neparfumované a hypoalergénne. Žlčové mydlo sa pokladá za absolútneho majstra v likvidácii škvŕn. Je to pracie mydlo s prídavkom hovädzej žlče a je vhodné na biele a stálofarebné textílie.  Jadrové mydlo je šetrné k prírode aj k pokožke a malo by obsahovať viac ako 68 % nefarbeného mydla. Jadrové mydlo na pranie s úspechom používali už naše staré mamy. 

Účinky kryštalickej sódy

Kryštalická sóda je prostriedok na zmäkčenie vody. Používa sa aj na namáčanie a pranie silne znečistených odevov. Je vhodná na používanie do automatických práčok a dokáže zvýšiť účinnosť prášku na pranie. Má aj ďalšie zaujímavé účinky: zabraňuje usadzovaniu vodného kameňa, je vhodná na preplachovanie pivných rúrok, slúži na úpravu pH v bazénoch a má aj mnoho ďalších účinkov. Kryštalickú sódu v cenovo výhodných baleniach kúpite v Metre – veľkoobchode s potravinami, ale aj v každej dobrej drogérii.

Domáce pracie prostriedky sú lacné a perfektne fungujú. Nedráždia pokožku, oči, ani dýchacie cesty, pretože neobsahujú bielidlá. Pripravujú sa jednoducho a sú ekologické. Ak kúpite ingrediencie na ich prípravu v akcii, ušetríte naozaj nezanedbateľnú čiastku z rodinného rozpočtu. 

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín