Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůBývanieSprievodca plánovaním bazéna: Zvážte týchto 6 bodov

Sprievodca plánovaním bazéna: Zvážte týchto 6 bodov

Ako mnohí, aj vy pravdepodobne snívate o vlastnom bazéne na záhrade. Môžete si ísť zaplávať kedykoľvek sa vám zachce a už nikdy nemusíte platiť za verejný bazén.

No výstavba bazénu nie je taká jednoduchá. Musíte si prejsť niekoľkými krokmi, aby ste si ho mohli naplno a bez starostí užívať. V tomto článku sa budeme venovať prvým krokom, ktoré musí urobiť každý majiteľ domu, než si zaobstará akýkoľvek typ zapusteného bazéna.

1. Skontrolujte, či ponad váš dvor nevedú káble

Z bezpečnostných dôvodov sa bazén nesmie inštalovať pod žiadnymi nadzemnými káblami (elektrickými a inými inžinierskymi sieťami). Ak je to možné, bude ich nutné na vlastné náklady presmerovať. 

2. Skontrolujte podzemné inžinierske siete

Je ľahké zistiť, čo je nad vaším pozemkom, ale iná vec je zistiť, čo je pod ním. Našťastie, z plánov vášho domu by malo byť jasné, či sú pod dvorom vedené vodovodné, kanalizačné, plynové, elektrické alebo iné inžinierske siete. Ak ste bazén neplánovali hneď od začiatku, vybudovanie prípojky vody ste zrejme neprispôsobili. Pokiaľ vám vedenie prekáža, budete ho musieť presmerovať alebo zmeniť plány bazénu.

3. Dajte pozor na vodné toky

Ak bývate v blízkosti jazera, rieky alebo iného veľkého vodného útvaru, mali by ste vedieť, že bazén pravdepodobne nemôžete postaviť vo vzdialenosti menšej ako 30 metrov od nich. Hladina podzemnej vody by mohla byť pre zapustený bazén príliš vysoká, takže si budete musieť vybrať iné miesto.

4. Zhodnoťte terén dvora

Ak je rovinatý, nemáte sa čoho báť. Ak sa však nachádzate na kopci, možno budete musieť pred umiestnením bazéna upraviť terén alebo postaviť oporné múry. Oporné múry v podstate zabraňujú posunu pôdy. Síce sa zvýšia náklady na projekt, ale predsa nechcete, aby sa bazén posúval z kopca do susedovho dvora.

5. Uistite sa, že sa na váš pozemok dostanú stavebné zariadenia

Moderné vstupné brány sú väčšinou dostatočne široké na to, aby sa cez ne dostali aj väčšie vozidlá. No rátajte s tým, že možno kvôli výstavbe bazénu budete musieť zbúrať časť obvodového plota alebo múru a po dokončení prác ho znovu postaviť. Ak veľké zariadenia nebude možné dostať na pozemok, váš dodávateľ použije menšie stroje, ale môžete očakávať, že práca bude trvať o niečo dlhšie.

6. Rátajte so všetkými výdavkami

Spravte si rozpočet na a zarátajte doň všetky výdavky, vrátane nákladov na údržbu. Koľko budú stáť výkopové práce a materiál? Cena samozrejme závisí aj od veľkosti a typu bazénu. Na výber máte rôzne typy – fóliové rodinné bazény či keramické. Každý z nich sa nachádza v inej cenovej kategórii. 

Určite viete, že veľké investície treba vždy podrobne zvážiť. Spravte všetko pre to, aby prebehla výstavba bazénu hladko a nenechajte sa ničím prekvapiť.

Foto: elements.envato.com

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín