Neděle, 4 června, 2023
magazin
DomůAktualityÚprava novej záhrady podľa vašich predstáv – nechajte to na minibager

Úprava novej záhrady podľa vašich predstáv – nechajte to na minibager

Akonáhle sa bude stavba vášho domu blížiť do cieľovej rovinky, nastane čas zamyslieť sa, čo so záhradou. Svojou troškou k urýchleniu prác na nej môžu prispieť všetky použité stroje ako napr. minibager, ktorý môžete vďaka príslušenstvu využiť na desiatky spôsobov. Prečítajte si, s čím všetkým vám tento šikovný pomocník pomôže.

Netrápte sa, nechajte to na minibager

Možno si to neuvedomujete, ale práce na príprave záhrady začínajú už samotnými pozemkovými úpravami pred začatím stavebných prác. Pozemok musíte často vyčistiť od starých stromov či krov. Aj pri tejto činnosti platí, že ľudská sila jednoducho nedokáže sile hydrauliky stroja ako minibager konkurovať. Jeho pásy sa zahryznú do povrchu a vám tak nič nebude brániť vytrhávať staré pne alebo vykopávať husté porasty aj s koreňmi.

Aj výkopy na základy domu súvisia s pozemkovými úpravami. Pred ich započatím musíte totiž najprv zhrnúť ornicu (vrchnú vrstvu pôdy), ktorá je kyprá a základy by na nej mohli časom sadať. Ornice sa nezbavujte – ide totiž o najúrodnejšiu časť zeminy, bohatú na živiny. Okrem vyrovnania úrovne terénu vám teda poslúži aj ako perfektný základ pre záhradku, či už budete pestovať zeleninu, okrasné rastliny alebo iba trávnik.

Na zhŕňanie a planírovanie zeminy vám poslúži radlica, ktorá je súčasťou snáď každého minibagra (nachádza sa v jeho spodnej časti). Väčšie objemy môžete premiestňovať pomocou širokej svahovacej lyžice, ktorú k stroju pripojíte namiesto klasickej úzkej podkopovej lyžice. Klasickú lyžicu môžete pri príprave záhrady využiť na realizáciu výkopových prác napr. na zavlažovací systém, el. prípojku k záhradnému domčeku či čerpadlu alebo na záhradné osvetlenie.

Okrem spomínaných činností môžete minibager využiť aj na množstvo ďalších činností ako napr. presúvanie a nakladanie materiálu, vŕtanie otvorov pre základové stĺpiky či zhutňovanie pôdy. To všetko vám umožnia desiatky typov pripojiteľného príslušenstva.

Neinvestujte, riešením môžu byť použité stroje aj požičovňa stavebných strojov

Ceny minibagrov začínajú niekde na tisíckach eur, v prípade jednorazového využitia sa vám teda do nich neoplatí investovať. Lepším riešením pre súkromné osoby je požičovňa stavebných strojov. Tá sa vám môže vyplatiť viac ako kúpa stroja aj v prípade, že riadite malú partiu stavebných robotníkov a chcete si pozemkové úpravy vykonať vo vlastnej réžii. Stavebné firmy zase môžu vďaka požičovni stavebných strojov získať potrebnú flexibilitu a posilniť kapacitu v prípade prívalu zákaziek. Alternatívnym riešením môžu byť použité stroje, ktoré kúpite často za zlomok ceny nových.

- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín