Úpravy pozemku pred a po stavbe by ste si mali naplánovať rovnako podrobne ako stavbu samotnú. Poradíme vám, čo vás čaká, na čo si dať pozor a ako môžete do celého procesu zapojiť bager alebo UNC.
Upravujte radšej už s povolením
Pred samotnými úpravami by ste mali zabezpečiť vhodný prístup na pozemok (ak budete používať minibager alebo iné stroje) a uistiť sa, že nezasiahnete do inžinierskych sietí. Ak budete stavať, vybavte si povolenie už v tomto štádiu. Povolenie totiž môže obsahovať aj informácie o prípadom výrube stromov – rúbať totiž nemôžete hlava-nehlava ani na vlastnom pozemku.
S odstraňovaním krov a porastov drevín vám môže pomôcť motorová píla, v prípade menších krovín aj výkonný krovinorez. Ak je drevín viac, lepšou voľbou sú mulčovacie frézy, ktoré zoženiete aj ako príslušenstvo pre UNC (šmykom riadený nakladač). V prípade pňov stromov vám takisto pomôže sila hydrauliky. Keď nebude stačiť na vykopanie minibager, môžete do práce zapojiť pňovú frézu (takisto ako príslušenstvo pre stroje).
Skôr, než začne minibager alebobager kopať základy na stavbu domu, budete potrebovať zhrnúť ornicu. Ide o vrchnú vrstvu pôdy, ktorá obsahuje najviac výživných látok. Odložte si ju teda bokom, využijete ju neskôr pri zakladaní záhradky. So zhrnutím vám môže pomôcť UNC alebo bagre (resp. minibagre) s nasadenou tzv. svahovacou lopatou. Tá je o niečo širšia než klasická podkopová, ktorá je pre tieto stroje štandardným pracovným nástrojom.
Nerobte všetko ručne, pomôžu vám stavebné stroje
V snahe čo najviac ušetriť sa mnohí stavebníci snažia všetko robiť svojpomocne, alebo dokonca ručne. Svaly však nikdy nebudú môcť konkurovať mnohonásobne silnejšej hydraulike strojov. Tie zvládnu väčšie množstvo práce za kratší čas a dokonca lacnejšie. Pokojne si prerátajte hodinovú sadzbu partie viacerých robotníkov dokopy a porovnajte ju so sadzbou minibagristu.
Na pozemkové úpravy malých pozemkov je ideálny minibager. Na rozdiel od bagra má kompaktné rozmery a je obratný aj na husto zastavaných pozemkoch. Najmenšie minibagre sú užšie než 80 cm, prejdú teda cez štandardné 80 cm dvere a môžete s nimi pracovať aj v interiéri. Ak potrebujete premiestňovať väčšie množstvo materiálu, lepšou voľbou bude šmykom riadený nakladač, známy tiež ako UNC.
K týmto strojom môžete pripojiť namiesto rôznych druhov lopát a lyžíc aj ďalšie druhy pracovných nástrojov a premeniť ich tak na univerzálnych pomocníkov. Môžete búrať stavby pomocou hydraulických klieští a kladív, frézovať nielen pne, ale aj skaly či asfalt, vŕtať do zeme otvory na základy či zhutňovať pôdu. Ceny takého príslušenstva nie sú najnižšie, no môžete si ich požičať v mnohých požičovniach stavebných strojov. Pri výbere si však overte, či je príslušenstvo s vaším strojom kompatibilné.