Neustály dopyt po tovare spôsobil obrovský rozmach medzinárodnej prepravy. Spolu s ním, prichádzajú na trh aj inovatívne spôsoby a technológie, ktoré zefektívňujú prácu prepravných spoločností. Vďaka nim sa preprava tovaru stáva rýchlejšou, bezpečnejšou a cenovo výhodnejšou.
Dokonca aj vzdialenosť, ktorá si vyžaduje doručenie tovaru z jedného kontinentu na druhý pre globálnu prepravu, už nepredstavuje takmer žiadne riziko. Pýtate sa prečo? Odpoveď je pomerne jednoznačná, skúsení prepravcovia prostredníctvom budovania logistických sietí po celom svete a využívania najnovších technológií, neustále inovujú svoje ponuky služieb, čo prináša zákazníkovi maximálnu efektivitu.
V dnešnom článku sa dozviete aké technológie prepravným spoločnostiam pomáhajú urýchliť proces transportu tovarov.
GPS technológie
Jeden z kľúčových elementov v medzinárodnej logistike tvorí preprava kontajnerov. Jej neoceniteľná flexibilita zjednodušuje celý prepravný proces, najmä v multimodálnej doprave, kde sú kontajnery prepravované rôznymi druhmi dopravných prostriedkov. K bezpečnosti a ochrane tovaru v kontajneroch, prispieva aj unikátne identifikačné číslo kontajnera, ktorým je možné rozpoznať tovar a sledovať náklad pomocou GPS technológií.
Globálne polohovacie systémy (GPS), spolu s inými aplikáciami, umožňujú presné sledovanie pohybu dopravných prostriedkov, ktoré prepravujú tovar v reálnom čase. Tu sa prepravcom osvedčilo používať technológie TMS ( Transportation Management Systems), ktorý pomáha dopravcom minimalizovať meškanie, optimalizovať trasy podľa aktuálnych podmienok a predvídať čas doručenia zásielky. Výhodou je, že sa tak medzinárodná doprava, ktorej neoddeliteľnú časť tvorí aj nadrozmerná preprava, stáva rýchlejšia, bezpečnejšia a profesionálnejšia.
Dokonalý pomocník v preprave- IoT
Počuli ste už niekedy o pojme Internet Vecí? Zariadenia a senzory Internetu Vecí- IoT (Internet of Things) slúžia na zber a zdieľanie dát v reálnom čase. Zabudované IoT senzory v náklade umožňujú prepravcom prístup k informáciám ako sú teplota, vlhkosť, poloha tovaru a mnoho iného. Pri monitorovaní trás jednotlivých prepravných prostriedkov IoT dokáže určiť vyťaženie kamiónov, vagónov a lodí, stav ciest, aktuálne dopravné podmienky a iné faktory, pomocou ktorých vypočíta optimálnu dopravnú trasu, čím sa minimalizuje doba doručenia zásielky. Dáta z IoT sú dostupné v reálnom čase pre odosielateľov, prepravcov, klientov a ostatné zainteresované strany, čo vedie k vyššej transparentnosti, flexibilite a úspore nákladov prostredníctvom automatizácie.
Rýchlosť vďaka automatizovaným skladom
Skladovanie sa s vývojom robotizácie stáva omnoho jednoduchším ako kedykoľvek predtým. Plne automatizované sklady, disponujú robotmi, ktoré môžu byť používané na balenie, prepravu a uskladnenie tovaru. Medzi najrozšírenejšie patria automatické zakladače a autonómne vozíky. Tie v praxi nahrádzajú vysokozdvižné vozíky. Takéto skladovacie systémy pomáhajú v efektívnom spravovaní skladových priestorov a zároveň urýchľujú nielen proces manipulácie s tovarom pri nakladaní, vykladaní alebo organizácii prepravovaného nákladu, ale aj samotný logistický proces.
Aké výhody prinášajú autonómne dopravné prostriedky?
V železničnej aj leteckej doprave- ako osobnej, tak aj nákladnej, sú už dlhšiu dobu v prevádzke dopravné prostriedky s plne autonómnym riadením. Hoci v cestnej doprave je autonómne riadenie vozidiel zatiaľ len „v plienkach“, tieto systémy sa už naplno využívajú v logistických centrách a veľkých priemyselných fabrikách, kde autonómne vozidlá manipulujú s tovarmi alebo nákladnými kontajnermi. Výhodou dopravných prostriedkov je hlavne časová flexibilita, pretože ich prevádzka je možná 24 hodín, 7 dní v týždni, bez potreby odpočinku alebo striedania posádky. Autonómne lode a vlaky sú vhodné najmä na dlhé trasy, čo predstavuje obrovské výhody pre medzinárodnú prepravu.
Tieto a mnohé ďalšie technologické inovácie v oblasti prepravy tovarov umožňujú rýchlejšie, spoľahlivejšie a bezpečnejšie dodávky, čo je kľúčové pre moderný globálny obchod.
TIP redakce: Opel Astra