Pátek, 13 září, 2024
magazin
DomůBývanieVonkajšia sauna: Aj v tomto období sa vyplatí

Vonkajšia sauna: Aj v tomto období sa vyplatí

Uvažujete o tom, že by ste svoj dvor spestrili o vonkajšiu saunu? Domáca sauna predstavuje príjemné hobby, pri ktorom nemusíte vynakladať takmer žiadne fyzické úsilie a aj tak pocítite jej výhody. Prečo sa vonkajšia sauna oplatí aj v tomto období? Pozrime sa na zaujímavé informácie o relaxačnom prostriedku, ktorý má pôvod v európskej kultúre.

Sauna a veda: Má saunovanie skutočne zdravotné výhody?

Saunovanie, ktorého tradícia pretrváva už niekoľko tisíc rokov verejnosť využíva najmä na potešenie a relaxáciu. Niekedy sa však stáva, že ľudia majú pochybnosti o zdravotných benefitoch sauny. Zatiaľ čo relaxačné účinky sa dajú v saune pocítiť pomerne rýchlo, o dôkaze zdravotných výhod bolo potrebné vykonať niekoľko výskumov. Štúdia, zaoberajúca sa kardiovaskulárnymi a inými zdravotnými prínosmi saunovania zosumarizovala niekoľko dôkazov, ktoré so sebou domáca sauna prináša a ktoré boli zistené na základe dlhodobých výskumov:

·         Zníženie rizika cievnych ochorení

·         Zníženie rizika pľúcnych ochorení

·         Zvýšenie imunitného systému

·         Účinky proti bolesti hlavy

·         Prevencia pred chrípkou a ďalšie

Je však zrejmé, že sauna nie je pre všetkých a sú špecifické prípady, kedy by sa nemala vôbec používať:

·         Pri ľuďoch so srdcovocievnymi ochoreniami

·         Pri silných zápaloch kože

·         V tehotenstve

·         Pri epilepsii a ďalších zdravotných komplikáciách

Fínske sauny: Odporúčaný spôsob saunovania

Vonkajšia sauna sa dá rozdeliť na niekoľko typov, kde najrozšírenejšie z nich sú práve fínske sauny. Fínske sauny dokážu vyhriať vnútro kabíny na 85 až 110 stupňov Celzia a vytvoriť vlhkosť okolo 15 percent a viac. Zásada používania spočíva v saunovom cykle. Prvá časť cyklu predstavuje pobyt v saunovej izbe, ktorý by nemal prekročiť dĺžku pätnástich minút. Následne organizmus nárazovo schladíte studenou vodou (voda zo sprchy, z vedra, z otužovacej kade,..)

Aby vonkajšia sauna zabezpečila požadovaný účinok, cyklus opakuje jeden až tri razy, s prestávkami o dĺžke pätnásť až tridsať minút. Nezabúdajte však na to, že všetko treba robiť s mierou a to aj v prípade, keď ide o fínske sauny. Odporúčaná frekvencia saunovania je preto dvakrát týždenne.

Vyvraciame najčastejšie mýty o saunovaní

Dokážete rozlíšiť pravdu od mýtu, pokiaľ ide o domácu saunu? Nepodliehajte každému tvrdeniu verejnosti a informácie o saunovaní si overte. My vám ponúkame niekoľko zaujímavých tvrdení, ktoré sa na prvý pohľad môžu zdať pravdivé, no v skutočnosti to tak nie je.

Jeden z nebezpečných saunových mýtov hovorí o tom, že čím dlhšie v saune zostanete, tým lepšie výsledky prinesie. Niektorí dokonca veria na nadmerné spaľovanie kalórií a preto v nej zostávajú dlhší čas. Bohužiaľ, nie je to tak. Existujú overené usmernenia, ako dlho by ste mali zostať v saune. Podľa odborníkov by začiatočníci postupovať opatrne a teplu sa dokonca vystavovať menej, než odporúčaných 10 – 15 minút.

Ďalšie klamlivé tvrdenie spočíva v tom, že domáca sauna vylieči nachladnutie, ktoré vás momentálne zasiahlo. Ide o ďalší omyl. Keď už raz ochoriete a vyberiete sa do sauny, môžete si len uškodiť a chrípku predĺžiť. Táto myšlienka pravdepodobne vznikla na základe nesprávnej interpretácie saunových benefitov. Je pravda, že saunovanie pomáha pri prevencii pred nachladnutím a zlepšuje imunitu, avšak len v čase, keď ste zdraví.

Ako posledný mýtus uvádzame názor, že vonkajšia sauna je príliš náročná na údržbu. Mnohé fínske sauny sú v skutočnosti postavené z vysokokvalitných drevených materiálov, ktoré sa prekvapivo ľahko udržiavajú. Exteriér z masívneho smreku, kanadského jedľovca, či interiér z lipového dreva zabezpečí jednoduchú údržbu počas celej životnosti sauny.


Sauny jsou než již běžnou součástí zahrady či rodinného domu, díky jejich nízké ceně.


- Reklama -spot_img

Aktuálne správy

- Reklama -magazín